W przyszłym roku będzie 114 dni wolnych od pracy: świąt, sobót i niedziel. Z tego wynika, że będziemy pracowali o jeden dzień dłużej niż w tym roku. Ustawowo dni wolnych od pracy jest 13.

Pełny wymiar czasu pracy w 2018 r to 2008 godzin, czyli 251 dni pracy.
Najwięcej, bo 12 dni wolnych będzie jak zawsze w grudniu. Najmniej w lutym i październiku, po 8 dni. W 2018 r jedno święto, Trzech Króli 6 stycznia przypadnie w sobotę. Oznacza to, że za ten dzień do odbioru pracownicy będą mogli odebrać inny dzień w tygodniu, który zostanie ustalony przez pracodawcę.
Jedno święto wypadnie też w niedzielę (nie liczymy tradycyjnie niedzielnych świąt, jak Wielkanoc i Zielone Świątki). Będzie to 11 listopada, Święto Niepodległości.
Kalendarz świąt w 2018 r
1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok
6 stycznia (sobota) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
1 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
2 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (wtorek) – Święto Pracy
3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja
20 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
31 maja (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (środa) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych
11 listopada (niedziela) – Święto Niepodległości
25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (drugi dzień)

Wolne od pracy w dni świąteczne innych wyznań
Prawo pracy uwzględnia różnorodność religii. Większość polskich świąt jest bowiem ściśle powiązanych z wyznaniem rzymskokatolickim.
Pracownicy, którzy należą do kościołów i innych związków wyznaniowych, a ich święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę dostać zwolnienie od pracy na czas, który jest niezbędny do uczczenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii.
Pracodawca musi uwzględnić taką prośbę pracownika, którą ten powinien wyrazić co najmniej siedem dni przed zwolnieniem. Zwolnienie zostanie udzielone pod warunkiem, że pracownik je odpracuje, w dni ustawowo wolne od pracy albo w godzinach nadliczbowych. Za tę pracę pracownik nie otrzyma jednak dodatkowego wynagrodzenia.

Długie weekendy w 2018 r
W 2018 roku będzie można zaplanować sobie siedem długich weekendów, czyli o jeden więcej niż w tym roku.
30 grudnia - 1 stycznia – Sylwester przypada w niedzielę, a nowy rok w poniedziałek. Zyskujemy więc trzy dni wolnego bez brania urlopu.
31 marca - 2 kwietnia – Długi weekend świąteczny. 1 i 2 kwietnia to Wielkanoc. Znowu tylko trzy dni wolnego.
28 kwietnia - 1 maja – Weekend majowy ze świętem pracy. Zyskamy cztery dni wolnego, jeśli 30 maja weźmiemy urlop.
3 - 6 maja – To druga część majówki. Cztery dni wolne, za jeden dzień urlopu, 4 maja w piątek.
28 kwietnia – 6 maja – Jeśli zdecydujemy się na całą majówkę, to dziewięć dni wolnych uzyskamy poświęcając na to tylko trzy dni urlopu (30.04, 2.05 i 4.05).
31 maja - 3 czerwca – Boże Ciało wypada zawsze w czwartek, jeśli więc weźmiemy urlop w piątek, to będziemy mieli czterodniowy weekend.
1 - 4 listopada – Wszystkich Świętych wypadnie w przyszłym roku w czwartek. Urlop w piątek 2.11 sprawi, że będziemy mieli cztery dni wolnego.
22 - 26 grudnia – Za rok Święta Bożego Narodzenia wypadają we wtorek i środę. Jeśli ktoś ma wolną dodatkowo Wigilię (poniedziałek), to może cieszyć się pięcioma dniami wolnymi.
Praca w święta
Prawo pracy wyraźnie mówi,że wykonuje się ją pomiędzy godziną 6,00 jednego dnia a godziną 6,00 następnego, chyba, że w zakładzie pracy jest ustalona inna godzina.
W pewnych okolicznościach praca może być wykonywana również w dni świąteczne i ustawowo wolne. Aby to było możliwe, muszą zostać spełnione określone warunki:
prowadzenie akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, mienia, środowiska lub prowadzonej w celu usunięcia awarii,
praca w ruchu ciągłym,
praca zmianowa,
praca przy niezbędnych remontach,
praca w transporcie i w komunikacji,
praca w zakładowych jednostkach straży pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
praca przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
W dni ustawowo wolne od pracy zamknięte muszą być wszelkie markety i dyskonty. Czynne mogą być tylko małe sklepiki, ale pod warunkiem, że pracuje w nich sam właściciel albo osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
Za złamanie zakazu handlu w dni świąteczne wolne od pracy grozi grzywną od tysiąca do 30 tys zł.
To się jednak może zmienić już w przyszłym roku, bo posłowie pracują nad ustawą wprowadzającą ograniczenia handlu w niedziele w święta. Już wiadomo, że zakaz handlu będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca.