O nową kategorię wzbogacona została Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To „Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”. Taką lokalizację, w której dochodzi do bójek, awantur i innych naruszeń prawa, może wskazać każdy mieszkaniec miasta i powiatu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju. Aplikacja, która jest platformą wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a policją została stworzona w 2016 r. na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za jej pomocą internauci mogą wskazywać lokalizacje, w których ich zdaniem dochodzi do naruszeń prawa. Do tej pory kaliscy policjanci odnotowali blisko 6 tysięcy zgłoszeń dotyczących najczęściej nieprawidłowego parkowania, przekraczania prędkości i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. - Doświadczenia ostatniego okresu pokazały jednak, jak duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia niesie nieodpowiedzialnie prowadzona działalność rozrywkowa. Dlatego też zaistniała potrzeba uzupełnienia dostępnych kategorii zagrożeń o taką, która umożliwi użytkownikom przekazywanie informacji o tego typu sytuacjach – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - W styczniu bieżącego roku do katalogu dostępnych kategorii zagrożeń, dodano nową pozycję „Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”. Zgodnie z przyjętymi zasadami warunkiem zgłoszenia tego typu zagrożenia zagrożenia na mapie, jest uzupełnienie przez użytkownika pola „Opis zagrożenia”.

Policja zachęca mieszkańców do korzystania z aplikacji, ale też przypomina, że należy robić w sposób przemyślany. - Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie w ciągu doby – przypomina mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Warto pamiętać, że w przypadku pilnych zgłoszeń należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Każdy użytkownik może podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa za pośrednictwem skrzynki mailowej: kmzb@policja.gov.pl. Samą mapę znajdziecie tutaj.