W całej Polsce zaczynają się pisemne egzaminy maturalne. Oczywiście również uczniowie z Poznania będą się dziś mierzyć z tym jakże ważnym sprawdzianem.

Do tegorocznej matury podejdzie około 34 tysiące młodych mieszkańców Wielkopolski. Dziś będą zdawać język polski, w czwartek matematykę, a w piątek język angielski. Maturalny maraton zakończy się 27 maja. Aktualnie w szkołach zdaje się nową maturę uwzględniającą zmiany z 2012 roku. Przypomnijmy, że rewolucja w egzaminie dojrzałości rozpoczęła się na dobre w roku 2005, gdy licealiści z rocznika '86 jako pierwsi musieli zmierzyć się z jego nowocześniejszą postacią.

Wyższe wymagania

Uczniowie muszą łącznie zdać egzamin z aż czterech obowiązkowych przedmiotów. Poza językiem polskim, językiem obcym oraz matematyką dodatkowo wybierają jeszcze jeden przedmiot.   Ten ostatni muszą zdawać na poziomie rozszerzonym.W naszym regionie wybór pada najczęściej na geografię. Są też inne zmiany - chodzi w zasadzie o część ustną egzaminu z polskiego. Wdrożoną 11 lat temu prezentację zastąpiła wypowiedź ustna na konkretny temat. Zdający losują zestaw pytań i przez pół godziny wykazują się wiedzą przed pedagogami.

Więcej praw dla ucznia

Nowością anonsowaną przez minister edukacji jest możliwość odwołania się od wyników egzaminu do komisji składającej się z niezależnych ekspertów. Mają być oni niezwiązani z Centralną Komisją Egzaminacyjną.