Ceny za usługi pomocy drogowej są różne, zależnie od firmy, ale też od rodzaju usługi. Dlatego w cennikach firm transportowych często podane są stawki minimalne lub widełki cenowe.

Czasami wezwanie pomocy drogowej jest koniecznością. Nie zawsze i nie wszędzie można poradzić sobie samemu. Szczególnie wówczas, gdy podczas wyjazdu na wakacje w góry utkniesz na zakopiance. Gdy znajomi i rodzina mieszkają przynajmniej kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów dalej, nikt z nich szybko nie dotrze na miejsce zdarzenia i nie udzieli Ci pomocy.
Poza tym nie zawsze zwykły Kowalski może zająć się auto pomocą. Z prostego powodu - nie ma potrzebnego sprzętu. Przykładowo do wyciągania aut z rowów potrzebny jest odpowiedni holownik. Sąsiad z linką i hakiem nie zawsze poradzi sobie z tym zadaniem, szczególnie, gdy samochód jest nie tyle na poboczu, co w głębokim rowie.

Transport auta na sztywnym holu przez pomoc drogową
Gdy auto po wypadku, kolizji lub awarii ma uszkodzony układ jezdny lub kierowniczy wówczas nie może być holowane na zwykłej linie. W takim wypadku do holowania służy sztywny hol, czyli tak zwane widły lub motylek.
Proste widły może kupić każdy kierowca i zamontować w swoim samochodzie w razie potrzeby. Nie jest to jednak wydatek wynoszący kilkadziesiąt złotych, a znacznie więcej. Poza tym, aby skorzystać ze sztywnego holu w razie potrzeby, trzeba by go na co dzień wozić w bagażniku. Oczywiście nikt tego nie robi, bo motylek wbrew nazwie zajmuje zbyt dużo miejsca.
Gdy konieczny jest transport samochodu na sztywnym holu, lepiej jest więc wezwać pomoc drogową. Firma transportowa powinna posiadać odpowiedni tabor do holowania samochodów: uszkodzonych, sprawnych, po mniejszych i większych awariach oraz zniszczonych w trakcie stłuczki lub karambolu.

Wzywając pomoc drogową, zapłacisz nie tylko za transport auta, ale też za załadunek i rozładunek pojazdu.

Zapłata za pomoc drogową z polisy OC sprawcy
Gdy do uszkodzenia pojazdu dojdzie podczas stłuczki, wówczas poszkodowany nie musi się martwić o wydatki. Nie tylko koszty naprawy auta zostaną pokryte z polisy OC sprawcy zdarzenia. Ubezpieczyciel zapłaci też za transport pojazdu na lawecie wraz z jego załadunkiem i rozładunkiem.
Poszkodowany może też liczyć na darmowy samochód zastępczy na czas naprawy jego samochodu.


Tania pomoc drogowa w Krakowie
Jeżeli nie jesteś poszkodowany w wypadku, kolizji lub jesteś poszkodowany, ale sprawca nie chce przyznać się do winy, wówczas musisz wezwać pomoc drogową na własny koszt. W takim momencie pewnie zrobisz to, co wiele innych osób na Twoim miejscu. Weźmiesz do ręki telefon i zaczniesz szukać w internecie pomocy drogowej.
Czym będziesz się kierować? Ceną, jakością? Pewnie niektórzy poszukują tylko taniej pomocy drogowej. Inni postawią też na jakość i szybkość obsługi zlecenia.
Mimo, że auto pomoc jest potrzebna jak najszybciej, przed wybraniem numeru warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Sprawdź, czy firma posiada stronę internetową, na której umieściłą zdjęcia swoich holowników i lawet. Zobacz czy dostępny jest cennik pomocy drogowej oraz, czy świadczy ona usługi 24h na dobę.

Cennik pomocy drogowej
Przykładowo firma transportowa Euro Hol w Krakowie spełnia wszystkie te warunki. Przedsiębiorstwo istnieje od 1994 roku. Na stronie internetowej tej całodobowej pomocy drogowej można znaleźć zdjęcia taboru - w tym najnowszego holownika. Jest on wyposażony w wyciągarkę, przy pomocy której można wyciągnąć pojazd z rowu bez powodowania przy tym dodatkowych uszkodzeń. Poza tym holownik ma siedmioosobową kabinę, w której zmieści się nie tylko kierowca uszkodzonego samochodu osobowego, ale też wszyscy pasażerowie z tego pojazdu.
Firma Euro Hol w Krakowie zamieściła na swojej stronie też przejrzysty cennik z orientacyjnymi stawkami za liczne usługi. Ceny są przybliżone , ponieważ ostateczny rachunek uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników.


Czasami wezwanie pomocy drogowej to konieczność.


Ile za wezwanie pomocy drogowej?
Na przykładzie Euro Hol w Krakowie łatwo można omówić budowę cennika pomocy drogowej. Załadunek i rozładunek pojazdu na holownik może kosztować minimum 60 zł, gdy pojazd ma sprawny układ jezdny i kierowniczy. Gdy nie działa przynajmniej jeden ze wspomnianych układów, wówczas za załadunek lub rozładunek będzie trzeba zapłacić od 100 do 450 zł.
Ważne, aby zdawać sobie sprawę z różnic w cenie usług. Ponieważ załadunek sprawnego auta na holownik jest nie tylko szybszy, ale też dużo łatwiejszy. Urwane koło lub niesprawne hamulce to poważny problem, który może znacznie wydłużyć czas potrzebny do wykonania usługi przez pomoc drogową.

Koszt transportu auta na lawecie pomocy drogowej
Ile kosztuje przewiezienie osobówki przez pomoc drogową? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W przypadku transportu pojazdu osobowego o masie do 1,5 tony i to tylko na terenie Krakowa cena zaczyna się od 150 zł. Ostateczna kwota zależy od trasy przejazdu oraz warunków drogowych.
Gdy auto ma być transportowane poza granicami Krakowa, ale na odcinku o długości maks. 100 km, cena ustalana jest z każdym klientem indywidualnie. Jeżeli trasa przewozu samochodu o wadze do 1,5 tony wynosi ponad 100 km, to minimalna stawka krakowskiej pomocy drogowej za 1 km wynosi 2,5 zł.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Euro Hol w Krakowie.