Pompy ciepła powietrze - woda każdego roku cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku. Dzięki łatwości montażu idealnie nadają się zarówno do nowych budynków mieszkalnych, ale również do budynków, które istnieją już jakiś czas. Na uwagę zasługuje również cena, która jest osiągalna dla większości z naszych portfelów. W jaki sposób działają pompy ciepła powietrze - woda oraz czy warto inwestować w nie w dzisiejszych czasach?

Najprostszym porównaniem, aby w pełni opisać to, z czego składa się pompa ciepła, jest porównanie jej do lodówki, którą mamy w każdym domu. Składa się ona z:

• skraplacza;

• sprężarki;

• zawora rozprężnego;

• parownika.

Oczywiście jednym z najważniejszych elementów jest czynnik chłodniczy, czyli płyn, który krąży wewnątrz całego układu. Czynnik ten charakteryzuje się pobieraniem ciepła w niskiej temperaturze i ciśnieniu. Po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia płyn zamienia się w postać gazową i wędruje w kierunku skraplacza, który rozprowadza ciepło do instalacji. Po dotarciu do docelowej instalacji gaz wędruje do zawora rozprężnego, gdzie ponownie na skutek niskiej temperatury i ciśnienia, wraca do stanu ciekłego. Cykl wtedy rozpoczyna się od początku. Jest to skrócony opis tego, jak działają pompy ciepła powietrze - woda.

Jak działają pompy ciepła powietrze - woda?

Pompy ciepła powietrze - woda są idealnym przykładem energii odnawialnej. Energia jest pobierana z zewnątrz oraz przekazywana najczęściej do kaloryferów i instalacji podłogowych. Warto pamiętać, że przy użyciu pomp ciepła powietrze - woda, warto korzystać z niskotemperaturowych odbiorników, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać wytwarzaną energię. Dlaczego? Dzięki takim odbiornikom będziemy mogli przez dużą powierzchnię pobierać ciepło mimo niewielkiej temperatury. Zdecydowanie podniesie to nasz komfort oraz znacząco obniży koszty zużycia.

Dlaczego warto skorzystać z pomp ciepła powietrze - woda?

Wiemy już, jak działają pompy ciepła powietrze - woda. Dlaczego warto przemyśleć zamontowanie tego rodzaju pompy w naszym domu? Powodów jest kilka:

• oszczędność miejsca - pompy nie potrzebują tak dużo miejsca, jak kotły na węgiel, czy pompy gruntowe;

• bezpieczeństwo - przy ogrzewaniu domu za pomocą pompy ciepła nie ma ryzyka zaczadzenia, czy wybuchu. Czynnik chłodniczy jest szczelnie zamknięty w układzie;

• długa żywotność - montując pompę ciepła możemy być pewni, że będzie ona ogrzewała nasz dom przez bardzo długi czas;

• oszczędność finansowa - nie da się ukryć, że użycie pompy ciepła powietrze - woda pozytywnie wpłynie na nasz portfel. Jest to jedno z najtańszych źródeł energii grzewczej;

• komfort w użytkowaniu - instalacja nie wymaga czyszczenia, także nie będziemy zobowiązani, aby kilka razy w roku czyścić pompę, aby zapobiec awarii;

• ekologia - pompa ciepła jest również idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią dbać o ekologię. Dzięki bardzo małej emisyjności, pompy ciepła powietrze - woda praktycznie nie oddają żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Możemy zatem spać spokojnie, że dbamy o nasze środowisko.

Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła powinni montować fachowcy. Doskonale wiedzą jak działają pompy ciepła powietrze - woda i będą w stanie doradzić, w którym miejscu należy zbudować taką instalację. Taką wiedzę bardzo trudno znaleźć w Internecie. Inwestycja w pompę ciepła jest na tyle mała, że warto skorzystać z pomocy specjalistów, jak https://www.klima-therm.com/pl/, którzy pomogą zbudować nam taką profesjonalną pompę.