Do 5 sierpnia zapowiadane są bardzo wysokie temperatury. Taka pogoda jest bardzo odczuwalna dla naszego zdrowia, więc poniżej przedstawiamy jak się chronić przed groźnymi skutkami upałów.

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w miastach, gdzie nie ma przewiewu i mury są nagrzane. Podczas upałów osoby starsze i małe dzieci nie powinny długo przebywać na słońcu, szczególnie między godzinami 12:00 a 16:00, natomiast pozostałe grupy powinny zniwelować do minimum przebywanie na słońcu.

Należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV (z filtrem minimum 30 . Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej (do wody można dosypać szczyptę soli lub dolać do wody soku zagęszczonego aby na dłużej zatrzymać wodę w organizmie) oraz soków warzywnych czy owocowych. Należy też najlepiej wyeliminować spożywanie alkoholu.


Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Pamiętajmy też, aby nigdy, nawet na krótką chwilę, nie zostawiać nikogo w zamkniętym samochodzie.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:

 1. Osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia  i wezwać pogotowie.

2. Położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny.

3. Włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze.

4. Jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia.

5. Pozostać z poszkodowanym do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

W przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku (w pozycji bocznej bezpiecznej).

W przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację.Chcesz się zareklamować na naszym portalu, pokazać jakie masz usługi, produkty? Nic prostszego, wystarczy do nas napisać, na początek otrzymasz 30% upustu.