Mieszkania w blokach dysponują ograniczonym metrażem. To sprawia, że trzeba trochę kreatywności, aby zmieściła się w nich cała rodzina. W takich sytuacjach rodzeństwo często musi dzielić pokój. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej aranżacji, aby spełnić potrzeby każdego z nich. Jak więc urządzić pokój dla dwójki dzieci?

Urządzanie pokoju dla dwójki dzieci – o czym pamiętać?

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa jest znacznie trudniejszym zadaniem niż dla jednego dziecka. Przede wszystkim trzeba dla każdego stworzyć prywatną przestrzeń, w której odnajdzie chwilę spokoju. W dodatku musimy pamiętać, że każde dziecko ma własne potrzeby i gust. Dlatego przy wyborze kolejnych mebli i dodatków musimy brać uwagę zdanie aż dwóch osób. Mieszkania do wynajęcia w Krakowie często dysponują dużymi pokojami, więc stworzenie odpowiedniej przestrzeni dla każdego dziecka może nie być takie trudne. Jednak w przypadku mniejszych wnętrz trzeba wykazać się większą kreatywnością.

Przestrzeń do spania jest najważniejsza!

Największym wyzwaniem w trakcie urządzania pokoju dla dwójki dzieci jest wyodrębnienie przestrzeni do spania. Trzeba pamiętać, że odpowiednia ilość snu wspomaga rozwój i koncentrację. W dodatku pomaga odpocząć po ciężkim dniu.

W przypadku większego pokoju łatwo osiągnąć odpowiedni efekt. W takim przypadku warto wstawić dwa pojedyncze łóżka odpowiednio dobrane do potrzeb dziecka. Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę miejsca w pokoju, to warto wybrać modele ze specjalnymi szufladami, w których dzieci będą mogły chować swoje skarby. Mniejsze pokoje mają trochę ograniczone możliwości, ale świetnie sprawdzą się w nich łóżka piętrowe. Mogą to być tradycyjne modele, w których jedno dziecko śpi na górze, a drugie na dole. Jednak obecnie dużą popularnością cieszą się łóżka piętrowe z biurkiem lub szafą na dole. Niektóre mieszkania do wynajęcia w Krakowie mają wysokie sufity, a w takim przypadku można zamontować antresolę.

Przygotuj miejsce do nauki

Kolejny ważny element pokoju to miejsce do nauki. Od powierzchni pokoju zależy, jak ją urządzimy. W dużych pokojach można umieścić dwa biurka, najlepiej w pobliżu okna. W mniejszym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się długi blat, przy którym rodzeństwo może razem odrabiać lekcje. Biurka świetnie sprawdzą się też pod łóżkiem piętrowym.

Warto też pamiętać o lampce nocnej, która zapewni odpowiednie oświetlenie podczas odrabiania lekcji wieczorem. Ważny jest też wybór odpowiedniego krzesła. Powinno ono mieć regulowaną wysokość, co pozwoli dostosować je do wzrostu dziecka.

A co z kolorystyką i dekoracjami?

Tak naprawdę wybór odpowiedniej kolorystyki i dekoracji może być najtrudniejszym zadaniem. W tym przypadku trzeba pogodzić gust i charakter rodzeństwa. Dlatego trzeba dokładnie wysłuchać ich zdania i znaleźć kompromis. Zdecydowanie łatwiej, gdy rodzeństwo ma podobny gust. W przeciwnym wypadku możemy pokój podzielić na dwie części i każdą z nich udekorować w odmienny sposób. W końcu styl eklektyczny jest teraz bardzo modny.