8 sierpnia w środę na warszawskich Powązkach została pochowana Kora. Wokalistkę zespołu Maanam pożegnali także symbolicznie krakowianie, którzy wieczorem tłumnie zebrali się na krakowskich Błoniach. Ułożyli napis ze zniczy “Kora”, a także w ciszy słuchali jej piosenek.

Olga Sipowicz zmarła 28 lipca. Od pięciu lat walczyła z nowotworem.

Piosenkarka urodziła się 8 czerwca 1951 r. w Krakowie. Karierę muzyczną rozpoczęła w latach 70. ubiegłego wieku. W 1971 r. poślubiła muzyka Marka Jackowskiego, a pięć lat później dołączyła do jego zespołu M-a-M. Wkrótce potem grupa zyskała nową nazwę – Maanam. Przez chwilę zespół znany był również jako Maanam Elektryczny Prysznic. Kora od ponad 30 lat była w związku z Kamilem Sipowiczem, którego poślubiła dopiero w 2013 r., gdy dowiedziała się o swojej chorobie.

Maanam wydał 11 albumów. Grupa wylansowała takie przeboje jak m.in. „Boskie Buenos”, „Kocham cię, kochanie moje”, „Lucciola” czy „Krakowskie spleen”. Większość tekstów do piosenek napisała Kora.

W 2009 r. Kora wraz z Markiem Jackowskim odsłonili pamiątkową tablicę zespołu Maanam w krakowskiej Alei Gwiazd pod Wawelem.

Kora występowała także na teatralnych scenach, opublikowała tomik poezji, a także była jurorką jednego z programów telewizyjnych. Nazywana była pierwszą damą polskiego rocka.

W 2011 r. Kora została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później – srebrnym medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zapraszamy do oglądania wideo z wczorajszego wydarzenia!


Wczorajszy pogrzeb Kory: