Oto najświeższe informacje związane z występowaniem koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce i Krakowie:

19:44

Najbliższe mecze Wisły Kraków i Cracovii w piłkarskiej ekstraklasie odbędą się bez udziału widowni. Wisła wstrzymała sprzedaż biletów na mecze z Legią Warszawa i Rakowem Częstochowa. Cracovia wstrzymała sprzedaż na mecz z Jagiellonią Białystok.

19:32

W związku z potencjalnym ryzykiem zarażenia koronawirusem Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla obiektów hotelarskich w całym kraju. O czym powinny wiedzieć i jak postępować hotele, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu personelowi i gościom? Przeczytaj instrukcję.

19:05

Kolejna cenna wskazówka:

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum pięć porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

18:59
Odwołane spotkanie fanów fotografii 
18:51
18:39

Przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie powstał szpital polowy

18:34

Oto komunikat zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie:

"Drodzy widzowie, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na razie nie zawiesza swojej działalności. Staramy się, aby spektakle i wszystkie wydarzenia odbywały się zgodnie z planem.

Dbamy o widzów - prowadziliśmy działania zapobiegawcze dla zwiększenia ochrony widzów i pracowników teatru.

Bilety sprawdzamy bezdotykowo, zalecamy płatności przez internet lub w kasie kartą lub blikiem.

Odkażamy płynem dezynfekującym:

 • klamki;
 • poręcze;
 • numerki w szatni;
 • klamki i przyciski spłuczek w toaletach;
 • terminal płatniczy w kasie.

W toaletach stosujemy papierowe ręczniki; do wentylacji widowni napływa powietrze z zewnątrz; nie ma konieczności oddawania odzieży do szatni.

Na bieżąco monitorujemy sytuację w naszym kraju i zachowujemy wszelkie środki ostrożności, ale też nie poddajemy się panice. Gramy. Jeśli sytuacja zmieni się i będziemy zmuszeni podjąć inne decyzje – natychmiast o tym Państwa poinformujemy. Życzymy dużo zdrowia oraz odporności fizycznej i psychicznej."

18:27

Tegoroczna odsłona targów fotograficznych EXPOzycja, zaplanowana na 23-24 kwietnia, prawdopodobnie odbędzie się w późniejszym terminie - informują organizatorzy wydarzenia, które miało odbyć się w TAURON Arenie Kraków.

18:19

Oświadczenie Teatru Ludowego w Krakowie:

18:10

Jak skutecznie dezynfekować ręce?

Służby sanitarne przypominają, że w obecnej sytuacji niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

18:04
18:02

Komunikat rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr. hab. Kazimierza Karolczaka:

W nawiązaniu do zaleceń Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadzony zostaje zakaz wyjazdów za granicę studentów Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wstrzymuje się również zagraniczne wyjazdy służbowe pracowników uczelni. Odwołane zostają wszystkie międzynarodowe i krajowe konferencje organizowane przez Uniwersytet Pedagogiczny. Zaleca się ograniczenie wizyt przez gości zewnętrznych w domach studenckich.

Powyższe zalecenia obowiązują do 15 maja.

17:47
17:46

Wcześniej informowaliśmy o decyzji linii lotniczych Ryanair. Także WizzAir odwołuje wszystkie loty do Włoch. Sytuacja ta potrwa co najmniej do 3 kwietnia. Od 12 do 23 marca zawieszone będą także loty do Izraela.

17:33

O tym zaleceniu służb sanitarnych warto również pamiętać:

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy, np wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym. Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

17:14

Od poniedziałku obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego. Wszystkie planowe zabiegi i konsultacje odbywają się bez zmian. Nie ma potrzeby odwoływania wizyt.

16:47

Informacja z krakowskiego lotniska:

16:41

TAURON Arena Kraków poinformowała o odwołaniu kolejnych imprez przez ich organizatorów. Są to:

 • Targi Pracy Jobicon (12 marca)
 • Polska Noc Kabaretowa (13–15 marca)
16:30

Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk - radzą eksperci na internetowej stronie WHO.

16:19

Szef episkopatu prosi o zwiększenie ilości mszy, żeby uniknąć dużych zgromadzeń

16:13

Informacja władz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie zajęć dydaktycznych:

Szanowni Państwo,

w związku z Zarządzeniem nr 24 JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 10 marca 2020 roku dotyczącym przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS CoV-2, na mocy którego zostały odwołane wszystkie wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim, niniejszym władze dziekańskie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych zdecydowały o rozszerzeniu zakazu prowadzenia zajęć na wszystkie zajęcia dydaktyczne prowadzone na Wydziale, ze skutkiem natychmiastowym, aż do odwołania.

Jednocześnie władze Wydziału zobowiązują się do przygotowania i ogłoszenia w dniu jutrzejszym wszelkich możliwych narzędzi i sposobów, w jaki odwołane zajęcia mogą zostać nadrobione/odrobione/przeprowadzone. Z uwagi na brak informacji o długości czasu trwania zakazu prowadzenia zajęć z kontaktem bezpośrednim, stoimy na stanowisku, że dla dobra Studentów, Pracowników oraz całego procesu dydaktycznego należy umożliwić dalsze prowadzenie zajęć w formie zdalnej. W innym wypadku może się okazać, że odwołane zajęcia będą musiały być przeprowadzone po zniesieniu zakazu, co wydłuży rok akademicki, czego chcielibyśmy uniknąć.

Bardzo proszę o uszanowanie powyższej decyzji i nie przeprowadzanie zajęć w formie kontaktu bezpośredniego.

w imieniu władz dziekańskich,
z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia,

dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ
Prodziekan ds dydaktycznych
Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ

15:59
Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego poinformował, że od środy nie będą przyjmowani pacjenci. Władze szpitala podkreślają, że decyzja nie dotyczy pacjentów onkologicznych.
15:47

Podsumowujemy listę odwołanych imprez w Krakowie, stan na godz. 15.45:

ICE Kraków

 • koncert Wojciecha Dąbrowskiego (11 marca)
 • koncert zespołu Czerwone Gitary (11 marca)
 • Gala O!Lśnień Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków (13 marca)
 • Konferencja: Nasze miasto. Nasza planeta. Nasz dom (13 marca)
 • międzynarodowy kongres stomatologiczny
 • konferencja branży technologicznej (sektor IT)

Tauron Arena

 • koncert Carlosa Santany (17 marca)
 • QUEEN Symphonic: A Rock Band & Orchestra (6 kwietnia, będzie zmiana terminu)

Inne

 • Dyktando Krakowskie (21 marca)
 • wydarzenia w ramach Akademii Młodego Krakowianina
 • Rękawka – Centrum Kultury Podgórza (14 kwietnia, zaklasyfikowana jako impreza masowa)
 • Spektakl Calineczka – Nowohuckie Centrum Kultury (11 marca)
 • Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii – VII edycja – Nowohuckie Centrum Kultury (12 marca)
15:30
15:23
15:22

– Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu zajęć dla uczniów na basenach przyszkolnych oraz na dwóch basenach Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego funkcjonujących w mieście – mówi Anna Korfel-Jasińska – zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki. Zawieszenie będzie obowiązywać od czwartku, 12 marca do odwołania. Jednocześnie miasto rekomenduje dyrektorom placówek możliwość odwołania również zajęć prowadzonych przez podmioty zewnętrzne, odbywających się w szkołach po zakończeniu lekcji. Więcej informacji tutaj.

15:16

KHK SA - właściciel i operator Ekospalarni, w celu minimalizowania możliwości rozprzestrzeniania się chorób, podjął decyzję, iż od wtorku, 10 marca do odwołania niemożliwe jest zwiedzanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Oznacza to, iż wszystkie rezerwacje terminów zostają anulowane. Decyzja ta dotyczy zarówno grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.

14:57

Zaplanowany na 6 kwietnia koncert QUEEN Symphonic: A Rock Band & Orchestra Experience został odwołany – informuje JVS Group Sp. z o.o.

Z uwagi na prowadzone ustalenia, nowe daty zostaną podane w przeciągu najbliższych dni. Zakupione bilety zachowują ważność i upoważniają do wstępu na koncert w nowym terminie. Jednocześnie organizatorzy informują, że możliwy jest zwrot zakupionych biletów.

 

14:47

Zarządzenie rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka:

 1. Odwołuje się wszelkie konferencje, imprezy o charakterze ogólnouczelnianym, wydziałowym, sportowym oraz inne wydarzenia organizowane przez Uniwersytet Jagielloński.
 2. Wstrzymuje się wszelkie wyjazdy służbowe zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a wyjazdy służbowe krajowe ogranicza się do bezwzględnie koniecznych.
 3. Wstrzymuje się przyjazdy do Uniwersytetu Jagiellońskiego gości zagranicznych.
 4. Zamyka się dla zwiedzających wszystkie ekspozycje Muzeum UJ – Collegium Maius, Muzeum Farmacji i Ogrodu Botanicznego.
 5. Wstrzymuje się zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich, jak również wprowadza się zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych.
 6. Odwołuje się wykłady dla studentów oraz doktorantów i zaleca się ich udostępnienie w formie elektronicznej.
 7. Odwołuje się zajęcia wychowania fizycznego.
 8. Organizacja zajęć klinicznych w Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum zostanie odrębnie uregulowana zarządzeniem Prorektora ds. Collegium Medicum.
 9. Pozostałe zajęcia zachowują dotychczasowy przebieg, a dokonywanie zmian co do formy ich odbycia pozostawia się do wyłącznej decyzji właściwego Dziekana/Dyrektora Szkoły Doktorskiej.
 10. W celu przeciwdziałania rozpowszechnianiu się wirusa SARS-CoV-2 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania w formie tzw. pracy zdalnej.
 11. Szczegółowe zasady wykonywania pracy w formie tzw. pracy zdalnej zostaną określone w komunikacie Kanclerza UJ.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

14:44

Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w jednym z rejonów objętych epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 (aktualna lista krajów, w których zanotowano zachorowania, jest dostępna na stronach internetowych: who.int, ecdc.europa.eu, gis.gov.pl) i zaobserwowałeś u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie objętym epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, możesz zakończyć kontrolę.

Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

14:38

Koronawirus - jak postępować? Krótka instrukcja w formie filmu telewizja.krakow.pl:

 

14:37

Coraz więcej krakowskich uczelni wyższych odwołuje wydarzenia w związku z epidemią koronawirusa. Uniwersytet Pedagogiczny odwołał sympozja, seminaria, dzień otwarty uczelni oraz projekt “Biblioteka w stylu francuskim". Póki co odwołano wydarzenia zaplanowane do 6 kwietnia.

Uniwersytet Ekonomiczny zdecydował o przeniesieniu na inne terminy dnia otwartego i konferencji - m.in. "Współczesne trendy w biznesie", "Nierówności - spojrzenia z wielu stron" (19 marca), międzynarodowej konferencji konsumenckiej "Complaints, mediations and otherproceedings in consumer matters".

 

14:31

Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniającym się w Europie wirusem SARS-CoV-2 decyzją władz rektorskich odwołane zostały wydarzenia organizowane na Uniwersytecie Rolniczym:

 • Dzień Otwarty (mający się odbyć 13 marca)

oraz następujące konferencje:

 • „Rozród krów mlecznych – jak wiele zależy od ich żywienia?" (zaplanowana na 12 marca),
 • II Studencka Konferencja Bujatryczna „Kraków na wypasie” (zaplanowana na 20–21 marca),
 • „Stare, zamierające i martwe drzewa w lasach gospodarczych a funkcjonowanie gospodarstwa leśnego i ochrona różnorodności biologicznej" (zaplanowana na 25–26 marca),
 • XXVIII Szkoła Zimowa Hodowców Bydła, "Genetyczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne uwarunkowania zrównoważonego chowu i hodowli bydła" (zaplanowana na 30 marca – 2 kwietnia).
14:30

Centrum Kongresowe ICE Kraków poinformowało o odwołaniu następujących wydarzeń:

 • koncert Wojciecha Dąbrowskiego (11 marca)
 • koncert zespołu Czerwone Gitary (11 marca)
 • Gala O!Lśnień Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków (13 marca)
 • Konferencja: Nasze miasto. Nasza planeta. Nasz dom (13 marca)
14:28
14:27

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia zdrowia publicznego dyrekcja Filharmonii Krakowskiej w poczuciu odpowiedzialności za swoich słuchaczy oraz pracowników artystycznych podjęła decyzję o odwołaniu najbliższych koncertów:

 • 11 marca – Koncert Uniwersytecki
 • 14 marca – Koncert oratoryjny
 • 14 i 15 marca – Smykowe granie

Należność za wykupione bilety będzie zwracana zgodnie z formą płatności. Ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną uprzejmie prosimy o śledzenie dalszych komunikatów na stronie internetowej Filharmonii Krakowskiej.

14:23

W miarę możliwości prosimy o załatwianie spraw w formie elektronicznej lub telefonicznie, a także o ograniczenie osobistych wizyt w Urzędzie Miasta Krakowa. Przypominamy też, by oczekując na spotkanie z urzędnikiem, ze względu na własne bezpieczeństwo, zachować odpowiedni dystans od innych oczekujących.

Szczegółowe informacje o sprawach, które można załatwić elektronicznie (ePUAP), znajdują się na stronie internetowej bip.krakow.pl.

14:18

"Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych" - ogłosił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki. Zakaz dotyczy wszystkich imprez sportowych i artystycznych, na które przychodzi ponad 1000 osób, a w hali ponad 500 osób. 

14:16

Centrum Kultury Podgórza odwołało Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa.

14:14
14:12

800 190 590 – to numer bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta, która przez całą dobę udziela informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

14:11

W trosce o bezpieczeństwo sanitarne Urząd Miasta Krakowa podjął dodatkowe działania, służące zapobieganiu ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2, a także innych wirusów i bakterii. Szczegóły tutaj.

14:09

Z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie uczestników, z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem SARS-Cov-2, do odwołania zostają zawieszone zajęcia w ramach Akademii Młodego Krakowianina. Więcej informacji tutaj.

14:08
13:57

Koronawirus SARS-Cov-2 – podstawowe zalecenia sanitarne! Zachęcamy do przeczytania najważniejszych informacji.