Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz przypomina, że od października zmienia się stawka podatku dochodowego z 18 do 17 proc. Dotyczy to osób z rocznym dochodem do 85.528 zł. W związku z tym zysk dla klientów ZUS może nawet wynosić więcej o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Zmiana podatku dochodowego

Od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie, zmniejsza się z 18 do 17 proc. 

Z obniżonej stawki skorzysta każdy, kto opłaca i rozlicza podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Dotyczy to więc również emerytów i rencistów. W związku z tym już w październiku odczują oni zmiany w wysokości świadczenia netto. Będzie ono wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Co za tym idzie, będzie to więcej od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. 

Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, obrazuje to na przykładzie osób, które otrzymują najniższe gwarantowane świadczenie przez państwo. Jest to 1,1 tys. zł brutto, czyli 935 zł netto. Teraz takie osoby otrzymają "na czysto" 8 zł. Ich świadczenie netto zmieni się na 943 zł.

Zakład automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85.528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.