Wiele znanych programów komputerowych dostępnych jest za kilkadziesiąt czy nieco ponad 100 zł, ale równie dobrze znajdziemy aplikacje, których cena wyrażana jest w tysiącach złotych. Zakup wszystkich programów, w szczególności specjalistycznych, wymaga wyłożenia znacznej kwoty. Na szczęście wiele aplikacji ma swoje darmowe odpowiedniki, które wcale nie są gorszymi rozwiązaniami.

W poszukiwaniu darmowych programów

Korzystanie z wielu usług i realizowanie pewnych zadań wymaga użycia konkretnych programów. Pomiędzy nimi widoczne są oczywiście różnice w możliwościach, funkcjach czy kosztach. I tak, mając internet w UPC, możemy przeglądać strony na jednej z wielu darmowych przeglądarek. W tej kategorii programów brak odpłatności jest czymś normalnym. Natomiast w przypadku innego rodzaju programów prawie zawsze mamy do dyspozycji wersje płatne i darmowe. Sprawdźmy, jakimi darmowymi programami możemy zastąpić popularne, płatne aplikacje.

  1. AVG Antivirus Free – zainstalowanie programu antywirusowego na komputerze powinno być pierwszym krokiem, zanim jeszcze zaczniemy na nim korzystać z sieci. Oczywiście do dyspozycji mamy wiele aplikacji płatnych, ale są i darmowe. AVG jest programem stworzonym przez Czechów, z którego możemy korzystać bezpłatnie z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Aplikacja jest dostępna w języku polskim. Kolejną dobrą i darmową alternatywą dla płatnych programów antywirusowych jest nie mniej popularny Avast.
  2. LibreOffice – bezpłatna alternatywa dla pakietu MS Office cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przez wielu jest uważana za zdecydowanie najlepszy pakiet oprogramowania biurowego, jaki dostępny jest za darmo. Co istotne, producent wciąż go rozwija, czego efektem jest m.in. wydana niedawno stabilna wersja oznaczona numerem 6.1. W nowej wersji na pewno zauważalne jest łatwiejsze personalizowanie interfejsu programu. Zmiany dotyczą m.in. edytora tekstu czyli Writera, jak i arkusza kalkulacyjnego, czyli Calc. Skrócono czas uruchamiania pakietu, jak również dodano funkcjonalne menu boczne. Jeśli chodzi o wspomniany program Calc, to wprowadzono m.in. nowe funkcje statystyczne.
  3. Hit Film Express – doskonałe, darmowe rozwiązanie do montażu video, które może spełnić oczekiwania nawet zaawansowanych użytkowników. Jest bardzo prosty w obsłudze, ale oczywiście poznanie jego wszystkich możliwości wymaga poświęcenia trochę czasu. Chociaż aplikacja jest darmowa, tak naprawdę pozwoli wykonać wszystkie pracy związane z video, jakie przyjdą wam na myśl. Za jej minus można uznać jedynie skromne możliwości w zakresie obróbki dźwięku.
  4. Gimp – cena zakupu Photoshopa jest wysoka, a Gimp jest do niego zbliżony. Zapewnia wiele funkcji, które umożliwią wykonanie podobnych i takich samych operacji. Po prostu wiele funkcji programu działa niemal identycznie. Gimp umożliwia pracę na warstwach, pozwala również na edycję tonalną czy kolorystyczną. Dostępny jest w polskiej wersji językowej, a za jego minus należy uznać brak możliwości wywołania plików RAW.
  5. Astroburn Lite 2 – program ma wersję płatną i darmową. Wersja PRO oferuje już bardziej zaawansowane funkcje, ale jak najbardziej wiele możemy uzyskać w wersji darmowej. Program zdecydowanie wystarczy do tego, żeby szybko nagrać płytę. Obsługa jest banalnie prosta – wystarczy wybrać napęd, wskazać pliki, które chcemy nagrać i poczekać chwilę, aż wszystko zostanie wykonane. Kolejną aplikacją, która jest darmowa, ale daje dużo większe możliwości, jest AnyBurn. Wszystkie możliwości widoczne są zaraz po otwarciu aplikacji. Z jej pomocą nagramy CD Audio, ale również zgramy zawartość płyty CD na pamięć USB.
  6. Sketchup Make – program do projektowania wnętrz, który może być odpowiedni dla początkujących projektantów, ewentualnie dla hobbystów. Pozwala szybko stworzyć swoją wizję danego pomieszczenia, ale nie pozwala niestety na tworzenie dokumentacji technicznej. Kolejnym prostym programem do projektowania wnętrz jest Power Net+ – w tym przypadku możemy taki projekt tworzyć online. Kolejną dobrą pozycją dla początkujących jest Sweet Home 3D. Na pewno jego plusem jest to, że umożliwia szybkie i łatwe zaprojektowanie wnętrza mieszkania.
  7. FileZilla – jeden z najpopularniejszych darmowych programów typu FTP, czyli aplikacji, której można używać na zasadzie menadżera plików. Z jej pomocą możemy się również łączyć z serwerami FTP. Aplikacja ma wiele plusów, wśród których należy wymieniać przede wszystkim prostotę obsługi, polską wersję językową czy możliwość przesyłania dużych plików. Za minus musimy uznać słabe prędkości przesyłania plików. Kolejnym bardzo popularnym programem – jednym z pierwszych tego typu – jest Total Commander. On również jest bardzo prosty w obsłudze. Jego wadę stanowi to, że komercyjne korzystanie z aplikacji wymaga już płatności.
  8. Notepad++ – oczywiście nasz windowsowy notatnik jest całkowicie darmowy, ale jednocześnie bardzo prymitywny. Bardzo dobrą alternatywą dla niego pozostaje Notepad++. Lista możliwości, jakie daje, jest bardzo duża. To program przejrzysty, działa szybko i przyda się szczególnie programistom, którzy znajdą w nim wiele przydatnych funkcji.
  9. 7-ZIP – wprawdzie obecnie kompresja i dekompresja plików nie jest już tak popularna jak za czasów, kiedy wszyscy borykaliśmy się z brakiem miejsca na dysku, a na płycie mogliśmy zapisać kilkaset MB danych, jednak program ten może przydać się w wielu przypadkach. Oczywiście Windows ma w systemie narzędzie, które poradzi sobie z plikami zip bez dodatkowych aplikacji, ale już nie da rady w przypadku popularnych plików rar i innych rozszerzeń. Program ten jest całkowicie darmowy i stanowi bardzo dobrą alternatywę dla płatnego programu WinRar.

Wszystko za darmo?

Zdecydowaną większość zadań, jakie chcemy wykonać na komputerze, możemy zrealizować za pomocą całkowicie darmowego oprogramowania. Zapewne jednak znajdą się i takie funkcje, które dostępne będą wyłącznie w płatnych pakietach, a na ich pojawienie się w darmowych wersjach systemów będziemy musieli niestety dosyć długo poczekać.