Aktualnie nasze środowisko prezentuje wysoki stopień zanieczyszczenia. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są tradycyjne metody grzewcze, które wykorzystują paliwa, takie jak chociażby węgiel. Smog unoszący się w powietrzu jest szkodliwą substancją dla naszego zdrowia. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych metod ogrzewania, które mogą pozytywnie wpłynąć na poziom czystości powietrza. Jedną z takich opcji są elektryczne promienniki podczerwieni. Jak są zbudowane promienniki ciepła? Jak działają promienniki podczerwieni? Czy są dobrym rozwiązaniem jako jedyne źródło ciepła w domu?

Co to są promienniki ciepła na podczerwień? Jak są zbudowane panele grzewcze?

Promienniki podczerwieni to urządzenia, które do działania potrzebują podłączenia do sieci elektrycznej. Jak sama nazwa wskazuje, promienniki wykorzystują prąd i zamieniają go w podczerwień, która bezpośrednio ogrzewa ludzi, ściany i przedmioty, nie wpływając przy tym na powietrze. Ciekawe jest to, że ich sterowanie pozwala nam na precyzyjne ustawienia co do ogrzewania konkretnych stref danego pomieszczenia. Taka opcja jest bardzo interesująca, klasyczne grzejniki nie pozwalają nam na takie ustawienia.

Panele grzewcze zbudowane są z sześciu podstawowych elementów:

  • podstawy,
  • ekranu odbijającego promieniowanie,
  • elementu grzejnego,
  • sterownika,
  • hartowanej szyby,
  • ramki.

Ciekawą opcją, jeśli chodzi o sam wygląd promiennika, jest to, że producent na szkle może umieścić jakąś grafikę lub nawet przygotowane przez nas zdjęcie rodzinne. Możliwość personalizacji wyglądu panelu grzewczego zdecydowanie jest jego zaletą.


Cena promienników na podczerwień

Promienniki ciepła to dość droga inwestycja. Ceny promienników zależne są od ich mocy oraz powierzchni, jaką mają ogrzać. Na przykład panel o mocy 500 W to koszt około 600–800 zł. Promiennik podczerwieni o takich parametrach jest w stanie ogrzać, według danych producenta, pomieszczenie o około 6 m2. Idąc tym tokiem myślenia, aby ogrzać mieszkanie o powierzchni 30 m2 wydamy około 3500 zł, a dom o powierzchni 150 m2 to koszt 17500 zł. Pamiętajmy, że podane ceny dotyczą tylko zakupu sprzętu, do tego będą dochodzić koszty eksploatacji, czyli rachunki za energię elektryczną. Jak widać, promienniki podczerwieni nie są najtańszym rozwiązaniem, jednak jako dodatkowe źródło ciepła taka inwestycja może się opłacać.

Promienniki podczerwieni jako jedyne źródło ciepła w domu

Ogrzewanie w domu jest niezbędne – zapewnienie komfortu cieplnego domownikom to priorytet. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzięki wykorzystaniu promienników ciepła jako źródła ogrzewania, jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę tam, gdzie nie mamy możliwości skorzystać z klasycznych metod ogrzewania. Jednak należy pamiętać o tym, że używanie wyłącznie promienników na podczerwień może okazać się mało ekonomicznym rozwiązaniem. Wydatki na prąd znacznie wzrosną. Jeśli chcemy używać paneli grzewczych jako dodatkowego źródła ciepła, to jest to jak najbardziej rozsądna opcja.


Promienniki podczerwieni – gdzie można ich używać?

Promienniki podczerwieni znalazły wielu zwolenników. Świetnie sprawdzają się jako źródła ciepła w restauracjach, barach, pubach. Nie brakuje ich także w salonach piękności, na basenach i stadionach. Promienniki ciepła są idealnym rozwiązaniem, gdyż występują także w wariancie mobilnym, którego można używać na planach zdjęciowych czy w garażach, gdy chcemy pomajsterkować w chłodny dzień.

Promienniki podczerwieni to ciekawe ekologiczne rozwiązanie, które może okazać się świetną opcją jako dodatkowe źródło ciepła w wielu różnych pomieszczeniach, ale sprawdzi się także na zewnątrz. Warto zainteresować się panelami grzewczymi ze względu na fakt, iż jest to rozwiązanie ekologiczne, czyli przyjazne dla środowiska.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/