Premier naszego kraju, Mateusz Morawiecki nie musi prostować swoich słów na temat władz Krakowa i ich walki ze smogiem. Sąd Okręgowy w Krakowie bowiem oddalił pozew Jacka Majchrowskiego uznając, że słowa premiera były tylko opinią, a nie faktem. Decyzja nie jest ostateczna, a stronom przysługuje możliwość odwołania.

Pozew przeciwko premierowi Morawieckiemu dotyczy słów szefa rządu, które padły podczas konwencji PiS w Krakowie 14 października. Podczas swojego przemówienia Mateusz Morawiecki powiedział, że jeśli prezydentem zostanie kandydatka PiS, to w zakresie walki o czyste powietrze będzie można działać dużo szybciej. Premier dodał także, że "poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic" w walce ze smogiem. Słowami poczuł się urażony prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, którego komitet złożył pozew w trybie wyborczym, domagając się, aby premier sprostował swoje słowa w ogólnopolskich mediach.

Sąd Okręgowy w Krakowie nie zgodził się z argumentacją mecenasów KWW Jacka Majchrowskiego i stwierdził, że premier nie musi prostować swoich słów na temat smogu. Sędzia prowadząca rozprawę uznała, że premier wyraził tylko swoją krytyczną opinię.Na słowa szefa rządu zareagowali tuż po konwencji PiS przedstawiciele krakowskiego magistratu. Wydany został oficjalny komunikat. Możemy w nim przeczytać, że "walka o czyste powietrze nadal trwa. Za jego złą jakość — zwłaszcza w okresie zimowym — odpowiadają przede wszystkim przestarzałe piece węglowe, w pozbyciu się, których miasto od lat pomaga mieszkańcom, udzielając finansowego wsparcia zarówno na realizację inwestycji, jak i pokrycie różnic w rachunkach po zmianie systemu ogrzewania na ekologiczne.

W 2017 roku - w ramach udzielanych przez Kraków dotacji - z miasta zniknęło 6 tysięcy starych pieców. W tym roku będzie podobnie, a kwota przyznanych dotacji wyniesie ok. 65 mln zł. Oznacza to, że w 2019 roku do wymiany pozostanie już tylko 4 tys. starych palenisk". W innym miejscu możemy przeczytać, że "Najwyższa Izba w swoim najnowszym raporcie o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wyróżniła Kraków za program dopłat dla osób wymieniających paleniska na ogrzewanie proekologiczne - jako jedyna z badanych gmin mamy taki instrument".