W sieci social media pojawiło się w ostatnim czasie dużo więcej niż dotychczas oszustów oraz hakerów. Dzisiaj dostaliśmy informację od kolegi Mateusza za pośrednictwem messengera, która nas zaniepokoiła."Hej jest sprawa! Porwano dziecko mojej koleżanki, wejdź na mój profil i udostępnij post z góry dziękuje", jednak tej wiadomości nie napisał Mateusz, tylko niebezpieczny haker, który postanowił dodatkowo za pośrednictwem postu wyprowadzić m.in. znajomych Mateusza na stronę, gdzie znajduje się groźny wirus, który wyłudza hasła do naszych kont (głównie na facebooku). Na szczęście zdemaskowaliśmy to oszustwo, niestety około 20 znajomych Mateusza, którzy chcieli nagłośnić "fejkową" sprawę udostępniając post, nieświadomie narazili następne osoby na działanie oszustów oraz wirusa.

W niżej przedstawionym poście widzimy rzekomą informację, że Mateusz napisał w udostępnionym poście Pani Moniki, cytujemy:

UWAGA !!! UDOSTEPNIJCIE !! To ważne ! !! Prosze wejdźcie na profil Moniki i udostępniajcie jej post! Mamy dużą szansę, że ktoś go rozpozna i policja go dorwie! 
Po wejściu na posta i kliknięciu w link, wysyła nas na stronę oszustów http://porywacz-onet.pl / jednak wyświetla się grafika legalnej strony fakt24.pl (fakt.pl).

Poniżej zamieszczamy fejkowy tekst, który znajduje się na stronie internetowej.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Porwanie dziecka w centrum handlowym"

Zaginiona 3-latka odwiedziła z rodzicami i bratem galerie handlową. Zaraz po tym zniknęła, wszystko nagrała kamera. Policjanci wciąż nie wiedzą kto ją porwał - 3-letnią Wandę Kuczmierczyk. Dziewczynka została uprowadzona dnia 2019-08-28 o godzinie 10 w Galerii Krakowskiej. Siedziała z bratem w przejściu na pierwszym piętrze, zaraz po tym zniknęła bez śladu. Na prośbę policji i rodziców udostępniamy nagranie z porwania w celu proszenia o pomoc was w rozpoznaniu sprawcy...

Dnia 2019-08-28 3-letnia Wanda Kuczmierczyk została porwana w Galerii Krakowskiej. Po pięciu minutach rodzice zauważyli że jedno z dzieci zniknęło. Chłopiec siedział przestraszony. Ze zeznań brata Wandy wynika, że zostawił on swoją młodszą siostrę na chwile aby przywitać się ze znajomymi których tam spotkał. Gdy 3-latka nie reagowała na wezwania rodziców i pracowników galerii handlowej jej ojciec postanowił rozpocząć poszukiwania. Bezskutecznie szukał jej w okolicach galerii handlowej. Dziewczynki nigdzie nie było. Mężczyzna poprosił o pomoc przechodniów. Gdy i to nie przyniosło skutku, w sprawę zaangażowano Policję. Wandy wciąż nie udało się odnaleźć.

Liczymy, że być może pojawi się ktoś, kto rozpozna sprawcę z nagrania i będzie miał jakiekolwiek informacje, mogące pomóc rozwiązać zagadkę zniknięcia 3-latki. – Postanowiliśmy zaangażować się w sprawę zaginionej Wandy Kuczmierczyk. Chcemy skorzystać z siły mediów społecznościowych i dotrzeć do jak największej liczby osób. Z informacji przekazanych przez mundurowych wynika, że dziewczynka miała słabo widoczną bliznę na podbródku (ok. 0,5 cm długości) oraz znamię w okolicy lewej łopatki (dł. ok. 3 cm).

Monitoring zarejestrował całe zajście. Policja prosi o pomoc w odnalezieniu sprawcy!


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Apelujemy do Was drodzy czytelnicy o cykliczną zmianę haseł oraz zainstalowanie dobrego antywirusa, taka czynność pomoże Wam przeciwdziałać przed m.in. wyżej wymienionym oszustwem.

Artykuł powstał w celu przeciwdziałania wyżej wymienionych oszustw. Jeśli zostaliście wprowadzeni w błąd lub jeśli ktoś włamał się do Waszego konta, poinformujcie o tym Policję oraz naszą redakcję (krakow@dlawas.info).

Jutro 05.09.2019 roku zgłosimy sprawę na Policję. Artykuł powstał w krótkim czasie, aby uchronić jak najwięcej osób, przed tego typu oszustwami. Wkrótce więcej informacji.