Tak zwane zwinne metodyki zarządzania projektami są dziś stosowane przez coraz większą liczbę firm – głównie z branży IT, ale nie tylko. W większości z nich praca odbywa się w oparciu o ramy postępowania Scrum. Chociaż na pozór ich wdrożenie jest proste, w praktyce wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dlatego jeśli chcesz wdrożyć ten sposób pracy, zapisz się na dobre szkolenie Scrum. Czyli jakie? Podpowiadamy.

Scrum, czyli co?

Scrum jest definiowany jako ramy postępowania, które można zastosować przy zarządzaniu projektem w zgodzie z manifestem Agile. W tym ujęciu praca nad projektem jest dzielona na wiele krótkich etapów (sprintów), a pośrednikiem między zespołem deweloperskim a właścicielem produktu, który jest rozwijany, jest tzw. Scrum Master. W działania łącznie jest zazwyczaj zaangażowanych od 3 do 9 osób.

Celem wdrożenia Scrum jest maksymalne zwiększenie efektywności pracy nad projektem i ograniczenie do minimum nieporozumień, przeciągających się spotkań czy innych elementów, które mogą powodować opóźnienia. Dlatego to rozwiązanie jest coraz popularniejsze. Jednak wdrożenie się w ten schemat funkcjonowania wymaga poznania reguł Scrum. Stąd potrzebne są odpowiednie szkolenia.

Jakie szkolenie Scrum wybrać?

W teorii dobre szkolenie Scrum jest na wyciągnięcie ręki, ponieważ ofert w tym zakresie jest bardzo wiele. Jednak w praktyce warto się dobrze przyjrzeć temu, kto i na jakich zasadach organizuje warsztaty.

Przede wszystkim warto pamiętać, że można wyróżnić kilka typów szkoleń Scrum. Są to:

  • szkolenia autoryzowane, które są prowadzone przez trenerów Scrum certyfikowanych przez Scrum.org lub Scrum Alliance – są zazwyczaj bardzo praktyczne i doskonale poprowadzone, jednak trzeba się liczyć z ich bardzo wysokimi kosztami,
  • szkolenia „autorskie” – prowadzone przez firmy, które koncentrują się na warsztatach ze zwinnych metodyk. Oparte o własne programy, najczęściej intensywnie nastawione na praktykę, a zarazem nieco tańsze. Wybierając je, trzeba jednak liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowego kosztu uzyskania certyfikatu (co może być ważne dla Scrum Mastera),
  • szkolenia prowadzone przez firmy o szerokim zakresie ofertowym – w nich szkolenie Scrum jest jednym z wielu dostępnych dla klientów. Zazwyczaj pozwalają zdobyć podstawową wiedzę w zakresie tych ram postępowania i zachęcają do pogłębiania wiedzy.

Gdzie szukać kursów i szkoleń Scrum?

Coraz więcej profesjonalnych firm szkoleniowych oferuje kursy Scrum. Zamiast jednak przeglądać setki stron organizatorów szkoleń i kursów warto skorzystać z internetowych baz agregujących szkolenia z całej Polski, a także te realizowane online. Bazę szkoleń Scrum znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia/scrum. Jeśli szukamy szkoleń w Krakowie warto odwiedzić stronę dedykowaną kursom stacjonarnym realizowanym w stolicy Małopolski, pamiętajmy jednak że aktualnie ze względu na epidemią koronawirusa duża część szkoleń i kursów jest realizowana online. Warto je wziąć pod uwagę nie tylko dla bezpieczeństwa, ale często są one również przystępniejsze cenowo, bo organizator nie jest zmuszony wynajmować sali szkoleniowej czy zapewniać wyżywienie.

To, które szkolenie Scrum wybierzesz, zależy od Twoich preferencji czy możliwości budżetowych.