Portal money.pl informuje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozważa zmianę modelu funkcjonowania. ZUS może stać się wirtualnym biurem rachunkowym, które przejmie odpowiedzialność za przeprowadzanie większości rozliczeń. Mowa między innymi o podliczaniu i przygotowywaniu dokumentów, które przedsiębiorca będzie musiał tylko sprawdzić i podpisać.

Składanie kluczowych dokumentów może już niebawem przypominać akceptację deklaracji podatkowych PIT. Takie rozwiązania byłby nie lada udogodnieniem dla  firm, w tym dla mikro i małych przedsiębiorstw, które nie mają działów odpowiedzialnych za takie prace. Ponadto przedsiębiorcy mieliby jednocześnie mniej papierów na głowie i mniejszą odpowiedzialność za ewentualne błędy. Zmiany są zapowiadane na lata 2021-2023. 

- Staniemy się wirtualnym biurem rachunkowym dla osób prowadzących firmy - potwierdza w rozmowie z money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u. - W ciągu najbliższych trzech lat sposób funkcjonowania ZUS-u ulegnie daleko idącej transformacji - dodaje.