Dzięki botoksowi można skutecznie pozbyć się zmarszczek pochodzenia mimicznego. Jak należy przygotować się do tego rodzaju zabiegu?

Zmarszczek mimicznych nie można usunąć z wykorzystaniem kosmetyków. Przyczyną ich powstawania jest ruch mięśni, dlatego nawet najlepsze kremy, maseczki czy serum nie są w stanie pomóc w ich wygładzeniu. Jest jednak sposób – to nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej takie jak botox, w spolszczeniu botoks. Na czym dokładnie polega tego rodzaju zabieg i jak należy się do niego przygotować?

 

Toksyna botulinowa typu A – skuteczny sposób na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne powstają wskutek ruchu mięśni, na przykład przy częstym uśmiechaniu się czy marszczeniu czoła. Zmarszczki te mogą pojawić się już u dwudziestolatków, a potem pogłębiają się wraz z postępem wieku. Osoby o bogatej mimice twarzy mogą jednak całkowicie wyeliminować zmarszczki mimiczne. W tym celu stosowana jest toksyna botulinowa typu A.

Toksyna botulinowa typu A, która ma nazwę handlową botox, jest neurotoksyną białkową, która produkowana jest przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. W naturalnych warunkach powstaje w starych wędlinach i konserwach mięsnych. To silna toksyna powodująca zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W małych ilościach jest jednak całkowicie bezpieczna i znalazła zastosowanie w wielu gałęziach medycyny, w tym także w medycynie estetycznej.

Botoks jest stosowany na zmarszczki pochodzenia mimicznego, ponieważ powoduje zablokowanie przewodnictwa między nerwem a mięśniem. W rezultacie zmarszczą ulega wygładzeniu, a skóra wygląda młodziej.

 

Toksyna botulinowa polecana jest na zmarszczki takie jak:

 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki
 • zmarszczki między brwiami – lwie bruzdy
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki nad górną wargą – zmarszczki palacza
 • ukośne zmarszczki przy nosie

 

Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest szybki i bezpieczny, nie niesie ze sobą poważnego ryzyka skutków ubocznych. Pacjent nie wymaga też specjalnej rekonwalescencji. Efekt zauważalny jest po około 3-4 dniach, ale na pełne rezultaty należy zaczekać 7-14 dni. Warto przy tym zaznaczyć, że botox nie daje trwałego efektu. Najczęściej widoczny jest on przez około 3-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg może być wykonany ponownie.

 

Przed zabiegiem wstrzyknięcia botoksu

Chociaż toksyna botulinowa typu A nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań, należy zastosować się do wskazań lekarza medycyny estetycznej. O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim należy udać się na konsultację do dobrego gabinetu medycyny estetycznej. W Krakowie z zabiegów tego rodzaju można skorzystać w Klinice Medycyny Estetycznej Bona Dea.

Dobry specjalista to podstawa, ponieważ umiejętności i doświadczenie lekarza są kluczowe dla uzyskania naturalnego, ale widocznego efektu. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z zabiegów prowadzonych poza gabinetami, w warunkach domowych, przez osoby nieuprawnione. Ryzyko poważnych skutków ubocznych jest wtedy bardzo duże!

Przed botoksem nie trzeba robić żadnych badań – wystarczy wywiad z lekarzem, który będzie mógł potem przeprowadzić zabieg. Na 2-3 dni przed zabiegiem nie powinno się stosować aspiryny oraz leków rozrzedzających krew. Także nie zaleca się stosowania ziół takich jak dziurawiec. W dniu podania preparatu nie poleca się też ćwiczeń fizycznych, korzystania z sauny, solarium, basenu.

Nie oznacza to jednak, że botox nie posiada żadnych przeciwwskazań. Są one dość znaczne i należy zawsze poinformować o nim lekarza. W przeciwnym przypadku także można narazić się na niebezpieczeństwo.

 

Przeciwwskazania do botoksu:

 • ciąża i karmienie piersią
 • nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
 • uczulenie na albuminę (białko występujące w niektórych preparatach z botoksem)
 • uczulenie na białko jaja kurzego (stosowane w niektórych preparatach jako nośnik)
 • infekcje w miejscu wstrzyknięcia preparatu, na przykład opryszczka
 • nadmiar skóry na powiekach i czole
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • schorzenia takie jak miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona
 • terapia antybiotykami aminoglikozydowymi (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna), tetracyklinami, inkomycyną
 • czynne procesy nowotworowe
 • niektóre choroby autoimmunologiczne
 • ALS (stwardnienie zanikowe boczne)
 • zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków rozrzedzających krew

 

Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko. U niektórych osób toksyna botulinowa typu A powoduje bóle głowy czy gorączkę, ale objawy te szybko mijają. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zabiegu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zatem botox to bardzo dobry wybór dla każdej osoby, której zależy na skutecznym usunięciu ze skóry widocznych zmarszczek mimicznych. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest w stanie dać efekt bardzo naturalny, bez wrażenia maski, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego specjalisty w zakresie medycyny estetycznej. Gdy rezultat zaczyna zanikać, toksyna botulinowa może być zastosowana ponownie, aby znów nadać skórze młodzieńczą gładkość i jędrność.