Znaczenia różowej wstążeczki nie musimy już dziś nikomu wyjaśniać. Czy podobnym symbolem stanie się również zebra? Sympatyczne biało-czarne zwierzę od kilku lat towarzyszy obchodom Światowego Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych (NET). Dlaczego? Podobnie, jak myśląc o zebrze ciężko nam jednoznacznie stwierdzić, czy jest czarna w białe pasy, czy może biała w czarne, tak samo trudno rozpoznać specyfikę nowotworu o podłożu neuroendokrynnym. Przebiegłe, pozbawione specyficznych objawów, długo rozwijają się w uśpieniu, a mogą dotyczyć każdego z nas!

Rozwijają się z komórek neuroendokrynnych obecnych w całym organizmie, najczęściej w jelicie cienkim (ok. 30% przypadków), jelicie grubym, odbytnicy, wyrostku robaczkowym, trzustce i żołądku. Nowotwory neuroendokrynne (NET) mogą latami nie dawać charakterystycznych objawów. Szacuje się, że ponad połowa nowotworów NET wykrywana jest przypadkowo, podczas badań endoskopowych np. gastroskopii, kolonoskopii czy w trakcie przeprowadzanego zabiegu operacyjnego. Zachorowalność na ten typ nowotworu wynosi 2-5 przypadków na 100 tys. osób.

 

Choć w populacji nowotwory neuroendokrynne występują częściej niż rak żołądka czy trzustki, powszechna wiedza na ich temat jest jednak niewielka.

 

- Diagnostyka nowotworów neuroendokrynnych jest trudna, ponieważ na ogół ich objawy, o ile występują, przypominają inne choroby np. zespół jelita nadwrażliwego, astmę oskrzelową, chorobę wrzodową. Ok. 70% nowotworów NET występuje w obrębie przewodu pokarmowego, ale ich lokalizacja może być bardzo różna, dlatego warto poszerzać wiedzę na ich temat i uwrażliwiać na problem nie tylko pacjentów, ale także lekarzy różnych specjalizacji. Prawidłowo postawiona diagnoza na wczesnym etapie rozwoju choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na całkowite wyleczenie - mówi dr hab. Anna Sowa-Staszczak z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ.

 

Dzień Nowotworów NET

 

10 listopada przypadał Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych. Z tej okazji już po raz 3. Klinika Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie we współpracy z Miastem Kraków zorganizowała koncert charytatywny „Black or White?”, którego celem jest zwiększenie społecznej świadomości i pogłębienie wiedzy dotyczącej nowotworów NET. Wszystko to było w myśl hasła: Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów, które od pierwszej edycji towarzyszył koncertowi.

 

- Idea „Black or White?” zrodziła się z chęci wyjścia poza tradycyjne ramy rozmowy między lekarzami a pacjentami. Dzięki otwartej formule podczas koncertu możemy mówić o skomplikowanych problemach w sposób bardziej przystępny.  Do udziału w wydarzeniu zachęcamy nie tylko pacjentów, ale także lekarzy różnych specjalizacji, w szczególności lekarzy rodzinnych. W przypadku choroby nowotworowej o podłożu neuroendokrynnym współpraca interdyscyplinarna jest koniecznością - mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia dr hab. Anna Sowa-Staszczak.

 

Koncert „Black or White?” odbyła się na gościnnej scenie krakowskiego Teatru Variété w sobotę 10 listopada o godz. 18.00. W trakcie jednego wieczoru przed publicznością zaprezentowała się szeroka gama artystów, m.in. aktorzy Teatru Muzycznego Roma, zespół Colour Voices, Akustyczna OpeRacja, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca, Szkoły Tanga Argentyńskiego TangoVirri oraz Szkoły Tańca Pasja.

 

Koncert był wydarzeniem charytatywnym. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zasili konto Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej „Pro Endocrinologia” Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wspierającej pacjentów cierpiących na nowotwory endokrynne.

 

 

Projekt był współfinansowany ze środków miasta Krakowa.

 

 

Więcej informacji Festiwal Black or White