Już za kilka miesięcy we Lwowie ruszy projekt krakowskiego kardiologa, prof. Dariusza Dudka, w ramach którego otwarta zostanie pierwsza hybrydowa sala operacyjna na Ukrainie. To przełomowe wydarzenie zaplanowane zostało na jesień tego roku.

W II Polsko-Ukraińskiej Konferencji Medycznej pn. „Choroby serca i naczyń w 2019 roku”, która odbyła się 31 maja br. w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, wzięło udział ponad 100 lekarzy oraz pracowników służby zdrowia z Ukrainy. Poruszony został temat leczenia chorób serca oraz naczyń, zaprezentowano wyniki najnowszych badań, a także praktyk rozpoznawania, leczenia i profilaktyki zaburzeń związanych z kardiologią. Ponadto Mychajło Hyczka, dyrektor lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego, największej placówki w mieście, zapowiedział współpracę polsko-ukraińską w ramach projektu budowy nowej Sali hybrydowej.

Rozpoczynamy działania mające na celu stworzenie pierwszej hybrydowej sali operacyjnej we Lwowie. To zapowiedź nowego rodzaju przeprowadzania zabiegów, dzięki nowoczesnym technikom, znacząco wpływającym na ułatwienie operacji kardiologicznych oraz kardiochirurgicznych – powiedział kardiolog, prof. dr hab. med. Dariusz Dudek.

Przewaga wspomnianych sal hybrydowych polega na ich znaczących korzyściach dla pacjentów, które polegają na zmniejszeniu inwazyjności zabiegów. Do tej pory powstały w Krakowie dwie takie jednostki operacyjne, w szpitalu w Prokocimiu, a także w szpitalu im. Jana Pawła II.

Prof. Dariusz Dudek wykonał pierwszy zabieg TAVI, założenia zastawki serca bez otwierania klatki piersiowej, w hybrydowej sali operacyjnej w 2008 roku wraz z prof. Jerzym Sadowskim w UJ Collegium Medicum. To był przełom w dziedzinie kardiochirurgii, który  obecnie lekarze wraz z dyrekcją pragną powtórzyć na Ukrainie.

Dyrekcja Obwodowego Szpitala Klinicznego we Lwowie zajmie się przygotowaniem powierzchni, w celu zrealizowania projektu, jak również zadba o przeprowadzenie remontów. Natomiast o zakupienie odpowiednich sprzętów oraz szkolnie kadr zadba reprezentacja lekarska z Polski.