Chirurgia ogólna jest kliniczną dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem operacyjnym. Zawiera wiele podspecjalności.  Leczenie chirurgiczne może mieć charakter zabiegowy lub zachowawczy. Chirurgia dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Chirurgia miękka zajmuje się operacjami tkanek miękkich, głównie powłok brzusznych. Chirurg miękki usuwa przepukliny, guzy, czyraki, znamiona skórne, wycina wyrostek robaczkowy, pęcherzyk żółciowy, zszywa rany powypadkowe i inne uszkodzenia tkanek miękkich. Chirurg twardy zajmuje się leczeniem operacyjnym uszkodzonych kości, składaniem złamań, wstawianiem protez innym zabiegami wykonywanymi na tkankach kości. Chirurgia dzieli się na dwie główne specjalności. Chirurgia ogólna dotycząca ogólnych zasad gojenia ran, zakażeń, transfuzji krwi, pomocy w stanach zagrożenia życia i technik operacyjnych. Chirurgia szczegółowa w zakres której wchodzą tak zwane działy narządowe oraz działy szczególne. 

Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Podstawowym zadaniem chirurga ogólnego jest wykonywanie planowanych zabiegów na narządach umiejscowionych w jamie brzusznej. Chirurg ogólny prowadzi przygotowanie przedoperacyjne, przeprowadza operacje, a następnie prowadzi postępowanie pooperacyjne. Podstawowe procedury w chirurgii ogólnej to: wycinanie tarczycy, wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, usuwanie przepuklin, mastektomia, leczenie żylaków, oparzeń i leczenie proktologiczne. W szczególnych przypadkach może wykonać niektóre zabiegi z zakresu kardiochirurgii, gastrologii lub ortopedii jednak jest tendencja, żeby te procedury wykonywali chirurdzy określonych specjalności. W leczeniu ambulatoryjnym chirurg ogólny przeprowadza drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym takie jak zszycie rany, nacięcie ropnia, usuwanie zmian skórnych i inne. W nagłych przypadkach może udzielić fachowej pomocy w zakresie złamań i innych urazów. Chirurg ogólny ocenia stan tkanek i usuwa niepokojące zmiany a w razie konieczności kieruje pacjenta stosownego specjalisty.

Jakie predyspozycje powinien posiadać dobry chirurg?

Chirurgia nie była uznawana za dziedzinę medycyny, aż do XIX wieku, a na uniwersytetach nie istniały specjalizacje chirurgiczne. Uznawano, że lekarze nie są od przecinania ani krojenia ludzkiego ciała i że tym zajmują się rzemieślnicy, a nie medycy. Ten fakt świadczy o tym, że chirurg jest lekarzem, który powinien posiadać szczególne predyspozycje psychiczne i manualne. Stosowną wiedzę nabywa kończąc studia medyczne, robiąc specjalizację z zakresu chirurgii i przez permanentne dokształcanie.  Doświadczenie zawodowe nabywa się w trakcie praktyki zawodowej i swojej aktywności chirurgicznej. Charakter wykonywanego zawodu wymaga wyjątkowej precyzji i zdolności manualnych, koordynacji ruchowej i dobrej ergonometrii. Od wiedzy i predyspozycji chirurga często zależy ludzkie życie, dlatego ważna jest jego umiejętność pracy w zespole, opanowanie, rzetelność i umiejętność koncentracji. Poszukujący dobrego chirurga w Krakowie mogą się zapoznać z ofertą Szpitala św. Rafała i innych Centrów Medycznych prowadzonych przez Grupę Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/chirurgia-ogolna/krakow