Ortodoncja bardzo często kojarzona jest z procedurami skierowanymi tylko do dzieci i młodzieży. Mogą jednak korzystać z nich także dorośli!

Nie każdy może pochwalić się równymi, ładnie ułożonymi zębami. Na szczęście, dzisiaj nie trzeba już godzić się z posiadaniem nieestetycznego uśmiechu – rozwiązaniem jest nowoczesna ortodoncja, która potrafi zdziałać cuda nawet w skomplikowanych przypadkach.

Z leczenia ortodontycznego mogą korzystać obecnie nie tylko dzieci i młodzież, ale również prężnie działa ortodoncja dla dorosłych – bez wyznaczonej granicy wiekowej. To szansa na piękny uśmiech dla każdego, kto nie jest z niego w pełni zadowolony!

 

Ortodoncja dla dorosłych – lepiej późno niż wcale

Ortodonci wskazują, że leczenie ortodontyczne polegające na wyprostowaniu i odpowiednim ułożeniu zębów najlepiej rozpocząć w młodym wieku. Nie oznacza to jednak, że ortodoncja jest zarezerwowana tylko dla osób młodych.

Aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się leczenie ortodontyczne wśród osób dorosłych – niekiedy także tych po pięćdziesiątce, ponieważ bardzo dobre efekty można uzyskać także wtedy.

Późne rozpoczęcie leczenia u ortodonty może mieć różne przyczyny. Przede wszystkim to kwestia kosztów – do gabinetów trafia wiele osób w trakcie studiów lub po studiach, których rodzice nie opłacili ich leczenia w młodszym wieku. Aparaty zakładają również osoby starsze, które chciałyby zmienić swój uśmiech.

Warto jednak wskazać, że ortodoncja to nie tylko dziedzina stomatologii, która jest skoncentrowana na estetyce. Niewłaściwe ułożenie zębów ma również wpływ na ich zdrowie, na przykład sprzyja pojawianiu się próchnicy czy paradontozy. Zatem leczenie ortodontyczne jest także w stanie pomóc w takich przypadkach.

 

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – co wybrać?

Osoby dorosłe mają do dyspozycji taką samą gamę aparatów jak dzieci i młodzież. Leczenie może odbywać się zarówno z wykorzystaniem aparatów ruchomych, jak i tych stałych.

Najlepsze efekty można uzyskać z aparatami stałymi – ortodoncja stosuje obecnie aparaty metalowe, które są najtańsze, a także aparaty estetyczne, które wykonane są z porcelany lub kryształu – są droższe, ale mniej widoczne, dlatego są chętnie wybierane przez dorosłych. Do wyboru są również aparaty lingwalne, które zakładane są od wewnętrznej strony zębów, wobec tego nie są widoczne z zewnątrz. Aparaty te są jednak bardzo kosztowne – pełna kuracja to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Druga opcja to aparaty ruchome, czyli wyjmowane. Dla dorosłych ortodonci polecają aparaty w formie przezroczystych nakładek, które pozwalają na wprowadzenie zębów w odpowiednie pozycje. Są one rekomendowane głównie do stosowania przy mniejszych wadach. Nakładki są wygodne w stosowaniu, ale także w tym przypadku trzeba liczyć się z wysokimi kosztami leczenia.

Pełny koszt leczenia ortodontycznego w zależności od wybranej metody wynosi od około 6 000 złotych do nawet ponad 20 000 złotych.

 

Ortodonta dla dorosłych – gdzie umówić się na wizytę?

Obecnie praktycznie każdy gabinet ortodontyczny przyjmuje pacjentów dorosłych, dlatego znalezienie odpowiednio specjalisty w dziedzinie ortodoncji nie powinno być trudnością.

Do skorzystania z swojej oferty w tym zakresie zaprasza Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa, które zapewnia swoim pacjentom dostęp do leczenia ortodontycznego.