Ortopeda to specjalista, którego zakres obowiązków znacznie rozszerzał się, również w świadomości wielu Polaków, na przestrzeni ostatnich kilku lat. Od osoby, która często pomagała nam głównie w przypadku wad postawy, stał się lekarzem wszechstronnym, pomagającym w przypadku kontuzji, ale również wielu chorób czy nawet nowotworów. Kiedy warto zdecydować się na wizytę u niego?

Ortopeda, co leczy?

Ortopeda jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób naszego układu ruchu. W ramach jego zainteresowania znajduje się cały układ kostny naszego ciała, z wyłączeniem jedynie czaszki. Dodatkowo nie możemy zapominać o układzie mięśniowym, więzadłowo-stawowym, krwionośnym czy nerwowym, ponieważ również one znajdują się w ramach zainteresowanie właśnie ortopedy.

Wady postawy, złamania, zwichnięcia czy skręcenia to najpowszechniejsze powody, dla których decydujemy się na odwiedzenie właśnie ortopedy. Jest ich jednak znacznie więcej – choroby zapalne kości i stawów, wady wrodzone, schorzenia kręgosłupa, przeciążenia stawów, nowotwory kości czy inne, liczne choroby, jak choroba Olliera czy choroba Dupuytrena – w ich przypadku również odpowiednim specjalistą będzie ortopeda właśnie.

ortopeda Kraków

Co to jest rezonans magnetyczny?

Diagnostyka obrazowa, a w jej ramach właśnie rezonans magnetyczny, to badania, które są bardzo często wykorzystywane w przypadku wielu problemów, które leczą ortopedzi właśnie. Z tego powodu warto dowiedzieć się, na które z nich możemy zostać skierowania i co warto o nich wiedzieć.

Rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym, które pozwala nam na badanie wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu. Zaliczają się do nich nie tylko kości, a ale również mózg, serce czy inne tkanki miękkie.

Dzięki temu nie tylko możemy dowiedzieć się, w jakim stanie są poszczególne elementy naszego ciała, ale jeżeli do badania zostanie użyty również kontrast, możemy dowiedzieć się więcej o funkcjach oraz ich prawidłowym lub nie, działaniu.

Badanie rezonansem magnetycznym trwa zazwyczaj od 15 do 45 min, nie jest inwazyjne, ale niekoniecznie należy do przyjemnych. Wynika to z potrzeby przebywania nieruchomo wewnątrz aparatu skanującego, co jest problemem zwłaszcza dla osób z klaustrofobią. Sam kontrast również jest bezpieczny, chociaż zdarza się, że u części pacjentów wywołuje on reakcję alergiczną.

Sprawdź → rezonans magnetyczny MRI w Krakowie

RTG – co to jest?

RTG, czyli inaczej prześwietlenie, to badanie, które polega na naświetlaniu wybranego rejonu naszego ciała wiązką promieni rentgenowskich. To właśnie dzięki temu później otrzymujemy obraz dwuwymiarowy, który jest efektem badania.

Samo badania RTG w Krakowie pozwala nam na zobrazowanie niemal dowolnego elementu naszego ciała, jest to również badanie bardzo łatwe w realizacji i powszechne, stąd istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas wizyty u ortopedy zostaniemy na nie skierowani.

Jeżeli badanie RTG nie dotyczy jamy brzusznej lub jej okolic, niemal na pewno nie będziemy musieli się specjalnie do niego przygotowywać. Samo badanie należy również do bezbolesnych, a w porównaniu do np. rezonansu magnetycznego, trwa bardzo krótko.

Tomografia komputerowa, co to jest?

Tomografia komputerowa to popularne badanie, z rodzin badań obrazowych, na które również możemy zostać skierowani. Jest ono znów bardzo powszechne we współczesnej medycynie. Podczas jego wykonywania będziemy naświetlania promieniowaniem rentgenowskim. Badanie pozwala uzyskać przekroje badanych narządów a co ważne, jego efektem jest obraz trójwymiarowy, co bardzo pomaga w diagnozowaniu poszczególnych problemów zdrowotnych.

Do wykonania tomografii komputerowej potrzebny jest oczywiście tomograf. W tym przypadku podobnie jak w przypadku rezonansu magnetycznego, badanie odbywa się na leżąco. Będziemy musieli zadbać jednak nie tylko o to, by nie poruszać się podczas badania, ale również o to, by starać się nie oddychać podczas dokonywania pomiaru.

Do samej tomografii komputerowej w Krakowie nie musimy specjalnie się przygotowywać, wystarczy pojawić się na badaniu na czczo, chociaż wyjątkiem jest sytuacja, w której podawany będzie kontrast, wtedy musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu przez kilka dni przed wykonaniem tomografii komputerowej.

USG kolana, co może wykazać?

USG kolana to badanie, na które ortopedzi kierują swoich pacjentów bardzo często. Wynika to z faktu licznych problemów i kontuzji, które dotyczą kolana właśnie. USG kolana umożliwia precyzyjną ocenę chorób i urazów ścięgien, więzadeł pobocznych, naczyń oraz częściowo struktur wewnątrzstawowych naszego kolana. Jeżeli mowa jednak o innych problemach, związanych głównie z łękotką lub więzadłami krzyżowymi, w tym przypadku USG może okazać się badaniem niewystarczającym.

Przewagę, którą uzyskujemy właśnie dzięki zdecydowaniu się na USG kolana w Krakowie, jest możliwość oceny dynamicznej stanu naszego kolana.

Pamiętajmy jednak, że to lekarz decyduje, na które badanie zostaniemy skierowani – nie powinniśmy ingerować w tę decyzję. Jeżeli jednak wykonywanie badań prywatnie nie jest dla nas problemem, powinniśmy o tym poinformować. Przykładowo, zdecydowanie się na rezonans magnetyczny to kwestia oczekiwania przez przynajmniej pół roku, jeżeli to badanie będzie wykonywane przez NFZ (skierowanie bez dopisku „pilne”), a jeżeli będziemy sami chcieli ponieść koszty takiego badania, wyniosą one przynajmniej kilkaset złotych.