We wtorek, 22 stycznia w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego odbędzie się „Środa z profilaktyką”, w ramach której panie będą mogły wykonać bezpłatną cytologię. To bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na wczesnym etapie wykryć raka szyjki macicy.

Poradnia ginekologiczna w godz. od 9.00 do 12.00 czeka na kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu trzech ostatnich lat nie wykonywały cytologii. Oprócz tego przy stoisku Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta (Każdy będzie mógł skorzystać pomocy w pierwszym logowaniu się do IKP).

Cytologię można zrobić za darmo i bez skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia pacjentki mogą umówić godzinę wizyty osobiście lub pod numerem tel. 12 622 94 17.

Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet (10 dziennie). Połowa z nich zbyt późno zgłosiła się do lekarza.

W ubiegłym roku w Małopolsce badanie wykonało 39 231 kobiet (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. pań. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ. Poza programem profilaktycznymi z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet. 

Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.