Stres jest w dzisiejszych czasach wszechobecny. Jedną z metod walk ze stresem jest fizjoterapia, która jest dobra tak dla ciała, jak i dla ducha!

Praca, życie prywatne, codzienne sytuacje – to wszystko może powodować, że czujemy się zestresowani. Istnieje wiele metod radzenia sobie ze stresem, od specjalnych tabletek obniżających napięcie, przez medytację aż do takich sposobów jak fizjoterapia oraz rehabilitacja.

Warto przyjrzeć się zwłaszcza fizjoterapii oraz rehabilitacji, które niosą ze sobą szereg pozytywnych skutków nie tylko dla całego ciała, ale również mają duży wpływ na samopoczucie. Właśnie dlatego pozwalają na uzyskanie tak dobrych rezultatów w walce ze stresem!

 

Czym jest stres?

Pod pojęciem stresu znajduje się fizjologiczna oraz psychologiczna reakcja na stresor, czyli na bodziec, który wpływa na równowagę człowieka. O tym, czy reakcja stresowa wystąpi, decyduje nasze nastawienie do stresora.

Stres często kojarzony jest głównie z psychiką – powoduje niepokój, uczucie niestabilności, chęć ucieczki, a także może prowadzić nawet do poważniejszych zmian, na przykład powstania nerwic, lęków i depresji.

Warto jednak wskazać, że stres może mieć także swój wymiar fizyczny, który odbija się na ogólnym samopoczuciu. Częste bóle głowy i bóle mięśniowe, które prowadzą do bólu kończyn i kręgosłupa, zmiana postawy na bardziej skuloną – to jedynie niektóre efekty stresu.

Właśnie dlatego fizjoterapia oraz rehabilitacja skierowane są również do osób zestresowanych, ponieważ oddziałują zarówno na ciało, jak i na psychikę, zapewniając maksymalny relaks.

 

Fizjoterapia i rehabilitacja w walce ze stresem

Fizjoterapia to rehabilitacja medyczna, która obejmuje szereg różnych procedur polegających na oddziaływaniu na ciało w celu uzyskania odpowiednich efektów. Zapobiega postępowi i nawrotom różnych schorzeń, usuwa ich objawy i pomaga w przywróceniu sprawności organizmu.

 

W ramach fizjoterapii stosuje się szereg różnych praktyk, między innymi z wykorzystaniem:

  • masażów
  • wody – hydroterapia
  • wód leczniczych – balneoterapia
  • laserów, światła, ciepła, prądu – fizykoterapia
  • gimnastyki – kinezyterapia

 

Fizjoterapia oraz rehabilitacja są pomocne jednak nie tylko wtedy, gdy pojawiają się niekorzystne objawy fizyczne, ale również wspomagają psychikę. Rozluźniają mięsnie, poprawiają ukrwienie tkanek, zmniejszają bolesność, a tym samym pomagają w odprężeniu, zapomnieniu o codziennych troskach. W rezultacie minimalizują skutki stresu i przeciwdziałają jego ponownemu pojawieniu się.

 

Metody fizjoterapii i rehabilitacji pomagające w sytuacjach stresowych:

  • masaż – relaksacyjne masaże ciała wprowadzają w stan błogiego odprężenia, usuwają skutki zmęczenia, poprawiają ogólne samopoczucie
  • fizykoterapia – osobom zestresowanym polecane są przede wszystkim światłoterapia, terapia z wykorzystaniem ultradźwięków, elektroterapia
  • hydroterapia i balneoterapia – relaksacyjne działanie wody potrafi szybko wprowadzić pacjenta w stan wypoczynku
  • kinezyterapia – ćwiczenia oddechowe i fizyczne, tak zwana gimnastyka relaksacyjna

 

Wiele gabinetów oferujących fizjoterapię oraz rehabilitację skierowaną do osób cierpiących z powodu stresu oferuje również konsultacje psychologiczne.

Takie usługi dostępne są między innymi w Klinice Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA w Krakowie, która dla swoich pacjentów przygotowała specjalną ofertę Stress Free. To holistyczne zajęcia, które obejmują odpowiednie ćwiczenia uwalniające od stresu, masaże, a także osteopatię oraz psychoterapię.