W okresie jesienno-zimowym, gdy za oknem szaro i zimno, szczególnie marzy nam się plaża, słońce, egzotyczne owoce, wypoczynek. Wyobrażamy to sobie często leżąc pod kocem z gorącą herbatą i ciastkami… No właśnie, ciastkami. Zimą apetyt na słodycze i węglowodany wzrasta, ponieważ im niższa temperatura, tym więcej energii potrzebuje nasz organizm. Do lata jeszcze trochę zostało, ale nam coraz ciężej utrzymać wagę. Co zrobić, aby również w te chłodne miesiące czuć się lekko i zdrowo?

Węglowodany

        Tak jak w lecie mamy ochotę na sezonowe owoce, orzeźwiające napoje i lekkie dania, tak zimą nasz organizm domaga się ciepłych, ciężkich posiłków, takich jak makarony, zupy kremowe, potrawy mięsne i sosy. Jest to nic innego jak ogromna ilość niepotrzebnych węglowodanów, które szybko wchłaniają się do organizmu powodując skoki cukru. W chłodnym okresie warto przerzucić się na lżejsze jedzenie. Na jakiś czas lepiej zamienić makaron na kaszę, a czerwone mięso na jajka, kurczaka lub ryby z warzywami. Nie trzeba zmniejszać porcji, wystarczy użyć odpowiednich zamienników.

Tłuszcze i cukry

        Gdy za oknem szaro i ponuro, często próbujemy polepszyć samopoczucie słodkimi przekąskami. W końcu, co innego poprawi nam bardziej humor niż kilka kostek czekolady? Wszyscy znamy antydepresyjną moc czekolady, jednak ona, jak i wiele innych słodyczy, jest pozbawiona jakichkolwiek wartości odżywczych. Jedna kostka to nie grzech, lecz przy większym zapotrzebowaniu na cukier lepiej zamienić mleczną na gorzką (powyżej 80% kakao). Sklepowe ciasta i przekąski, typu chipsy, można z łatwością zrobić w domu w wersji „fit”, dodając cukier czy sól w mniejszych ilościach. W ostatnim czasie wzrósł popyta na zdrowe słodkości, dlatego w Internecie można znaleźć wiele łatwych i ciekawych przepisów.

Napoje

        Rozgrzewające herbaty i ciepłe kakao – to jest to, czego potrzebujemy na wieczór w domu po ciężkim dniu pracy. Ostatnio coraz częściej na półkach sklepowych pojawiają się herbaty smakowe, na przykład waniliowa, karmelowa czy czekolada z wiśnią. Nie mają one wielu kalorii, jednak na koniec dnia najlepsza będzie herbata zielona. Działa uspokajająco na organizm (na niektórych może działać pobudzająco, należy to wcześniej sprawdzić) i pomaga się wyciszyć przed spaniem. Pobudza również proces przemiany materii i zmniejsz apetyt, co jest bardzo przydatne przy odchudzaniu. Co do kakao, jest to połączenie słodkości i ciepła, czyli dwóch rzeczy, których nasz organizm domaga się w ostatnim czasie. Napój ten nie wpływa szkodliwie na naszą wagę pod warunkiem, że zwracamy uwagę na skład produktu, który kupujemy – najlepiej spożywać te, które ma dużą zawartość kakao a małą ilość cukru.

Samopoczucie

            Pogoda jesienno-zimowa nie wpływa korzystnie na nasz nastrój. Szare niebo, niska temperatura i deszcz sprawiają, że nie chce nam się wychodzić z domu i wpadamy w sezonową depresję. Jednak nie można pocieszać się tylko słodyczami! Przygnębienie może być spowodowane m.in. brakiem słońca, przez co w naszym organizmie występuje za mało witaminy D. Warto uzupełniać jej braki spożywając produkty, które ją zawierają: ryby (np. węgorz, makrela, łosoś, tuńczyk), awokado, żółtko jajka, masło. W aptece można również kupić suplementy z tą witaminą.

Oprócz tego, przydadzą się ćwiczenia ruchowe. Podczas wysiłku fizycznego produkowana jest serotonina, czyli tzw. „hormon szczęścia”, który poprawia humor i dodaje energii. Jeżeli na dworze jest za zimno na jogging, lub nie mamy siły na wyjście z domu i dojście na siłownię, warto zrobić kilka ćwiczeń w domu. Pomocna może być również joga lub lekka gimnastyka – w końcu każdy ruch, szczególnie zimą, jest dobry dla organizmu.