Terapia falami uderzeniowymi to nowoczesna forma terapii. Jest z powodzeniem stosowana w fizjoterapii od lat 90 XX wieku. Skutecznie leczy zwapnienia stawów i problemy ze stawami. Może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Decydując się na taką formę leczenia, nie musisz się martwić o skutki uboczne.

Na czym polega zabieg?

Dzięki specjalnemu urządzeniu fale ultradźwiękowe przenikają przez skórę bez przeszkód do głębszych tkanek. Mają działanie lecznicze. Taka terapia stosowana jest m.in. w przypadku bolesnych dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, w połączeniu lub jako uzupełnienie innych opcji leczenia. Można ją zastosować również wtedy, gdy inne zabiegi nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Terapia odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Zanim jednak specjalista zastosuje falę uderzeniową, bada dotknięty obszar za pomocą USG lub RTG i lokalizuje problematyczne miejsce. Następnie kieruje przetwornik urządzenia w to miejsce. 

Specjalista określa wymaganą liczbę impulsów i pożądane natężenie promieniowania (gęstość strumienia energii). Jeden zabieg zajmuje od 5 do 15 minut, w zależności od zastosowania. Z reguły wskazane są 1-3 sesje w odstępach 2-4 tygodni. Na sesji podaje się 1000-2000 fal uderzeniowych. Wyjątkiem jest staw rzekomy, którego leczenie może się różnić w zależności od przypadku.

Dlaczego warto umówić się na terapię falą uderzeniową?

Brzmi jednocześnie prosto i nowocześnie. Fale uderzeniowe są zaprojektowane tak, by niszczyć bolesne złogi na stawach. Ta technika jest stosowana od lat z powodzeniem w przypadku kamieni nerkowych. Pomoże też w problemach ortopedycznych, takich jak ostrogi piętowe i łokieć tenisisty. 

Standardowa terapia koncentruje się przede wszystkim na środkach przeciwbólowych, kortyzonie, maści i fizjoterapii. Jeśli te środki okażą się nieskuteczne, lekarz może nas skierować na operację. Warto jednak go jednak wcześniej zapytać o to, czy terapia falą uderzeniową w Ortorehasport Kraków

Fale uderzeniowe są mechaniczno-akustycznymi impulsami ciśnienia. Charakteryzują się szybkim wzrostem ciśnienia i krótkim czasem trwania impulsu. Mogą przenikać do wody lub tkanek zawierających wodę. Elastyczne tkanki ciała, w tym mięśnie i tkanka tłuszczowa, po prostu przekierowują fale uderzeniowe. Dopiero wtedy, gdy napotkają kamienie nerkowe, kamienie żółciowe lub złogi wapnia w ścięgnach, zawarta w nich energia niszczy ciała obce.

Czy leczenie jest skuteczne?

Terapia falami uderzeniowymi  nie tylko może niszczyć zwapnienia, ale też leczyć zapalenie ścięgien lub regenerować źle gojące się złamania. Przyspiesza proces gojenia tkanek, ponieważ sprzyja tworzeniu się własnych substancji przekaźnikowym w organizmie.

Główne obszary zastosowań to:

  • zwapnienia,
  • niewydolność ścięgien (np. łokieć tenisisty),
  • źle gojące się złamania,
  • kamienie nerkowe i żółciowe,
  • trudno gojące się rany.

Jeśli podczas zabiegu pojawi się silny ból, lekarz obniży energię fal lub przerwie leczenie. Skuteczność terapii została udowodniona w wielu badaniach naukowych. Przyspiesza wzrost kości i przepływ krwi. Regeneruje tkanki. Łagodzi zespoły bólowe. Skracają czas rehabilitacji.