Bolący kręgosłup to problem wielu osób – nie tylko w podeszłym wieku, ale także tych znacznie młodszych. Co zrobić, aby pozbyć się bólu?

Nieprzyjemny ból pleców może mieć zróżnicowane przyczyny. Niezależnie od nich, warto zacząć działać jak najszybciej, aby zniwelować dolegliwości i zapobiegać im w przyszłości. Czy w takim przypadku rehabilitacja kręgosłupa będzie najlepszym wyborem?

 

O plecy można zadbać na szereg różnych sposobów – oto porady, które warto wziąć pod uwagę!

 1. Odpowiednia postawa

  Bolące plecy mogą być wynikiem przyjmowania nieodpowiedniej postawy podczas siedzenia, chodzenia czy pracy. Nadmiernie zgarbione plecy, praca w niefizjologicznej pozycji, siedzenie na krześle w niewłaściwy sposób – to tylko kilka przykładów.

   

  Odpowiednia postawa jest zatem bardzo ważna:

  • plecy powinny być wyprostowane, ale nie nadmiernie wygięte do tyłu
  • w trakcie pracy lepiej zgiąć kolana niż schylać się i wyginać kręgosłup
  • należy przyjmować ergonomiczną pozycję podczas siedzenia
  • spanie w odpowiedniej pozycji – najlepiej na plecach lub na boku z lekko zgiętymi kończynami

   

  O tym, jak przyjmować odpowiednią postawę podczas wykonywania codziennych czynności, uczy także rehabilitacja kręgosłupa – pomocne porady można uzyskać do dobrego rehabilitanta.

 2. Ergonomiczne siedzenie

  Kolejna ważna kwestia to właściwe siedzenie – w domu i w pracy do wykonywania obowiązków przy biurku należy mieć krzesło ergonomiczne, które wspiera odpowiednią pozycję i zapobiega bólowi pleców.

  Ergonomiczne krzesło biurowe ma odpowiednią konstrukcję, która odpowiada anatomii ludzkiego ciała. Musi być dopasowane do sylwetki użytkownika, dlatego bardzo ważna jest również szeroka regulacja jego elementów.

  Na krześle ergonomicznym przyjęcie prawidłowej postawy ciała jest jeszcze łatwiejsze – właśnie dlatego jego stosowanie jest uznawane również jako rehabilitacja kręgosłupa, na przykład po urazach.

 3. Wygodny materac w łóżku

  Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla zdrowia kręgosłupa ma także właściwy materac w łóżku.

  Odpowiedni materac także może być traktowany jako rehabilitacja kręgosłupa – naśladuje anatomiczną budowę ludzkiego ciała, dając odpowiednie podparcie dla każdej jego partii, relaksuje mięśnie i powoduje, że sen jest spokojny przez całą noc.

  Wśród najlepszych materaców na bolące plecy znajdują się materace termoelastyczne – z pianki VISCO, a także materace lateksowe, które określane są również jako materace ortopedyczne.

 4. Ruch to zdrowie

  Osoby z problemem bolących pleców powinny pamiętać też o tym, że ich dolegliwości mogą wynikać z braku odpowiedniej dawki ruchu. Stałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej negatywnie oddziałuje na kręgosłup, wobec tego ruch pozwala wtedy na rozruszanie mięśni i wspiera ich właściwą siłę.

  Ruch jako rehabilitacja kręgosłupa jest rekomendowany przez każdego rehabilitanta. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie mięśni, poprawiają ruchomość, zmniejszają dolegliwości bólowe, a także ułatwiają powrót do zdrowia po różnych urazach i chorobach oddziałujących na układ mięśniowy, stawowy i kostny.

 5. Rehabilitacja kręgosłupa

  Gdy pojawiają się bóle pleców, które utrzymują się przez dłuższy czas, konieczna może być także rehabilitacja kręgosłupa. Jest ona rekomendowana również w przypadku schorzeń kręgosłupa, na przykład zmian zwyrodnieniowych, po urazach czy u osób z wadami rozwojowymi.

Do skorzystania z profesjonalnej rehabilitacji kręgosłupa zapraszają gabinety rehabilitacji Fizjoter z Krakowa