Rewolucją zwykło się nazywać wydarzenie, które przerywa ustalony porządek i jednocześnie jest początkiem wielkich zmian. Do takiej właśnie rewolucji doszło jakiś czas temu w okulistyce, gdy dla osób borykających się z astygmatyzmem, krótkowzrocznością i nadwzrocznością pojawiła się zupełnie nowa forma leczenia - w postaci laserowej korekcji wzroku.

Na czym polegają wady wzroku?

Wady wzroku - takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm - stały się już tak powszechne w naszym społeczeństwie, że w pewnym sensie zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś - na czym polegają? Abyśmy mogli widzieć ostro i wyraźnie, wiązki światła, które ciągle wpadają do oczu, muszą być prawidłowo skupiane i ogniskowane na siatkówce – specjalnej warstwie oka, zdolnej do odbierania bodźców wzrokowych. U osób zmagających się z krótkowzrocznością istotą problemu jest to, że promienie świetlne skupiają się zbyt wcześnie przed nią. Odwrotnie jest u tych, którzy borykają się z nadwzrocznością – tam światło ogniskuje się już za siatkówką. Z kolei w przypadku astygmatyzmu obraz na nią trafiający jest rozproszony, bo nie ogniskuje się w jednym, ale w dwóch różnych punktach. Efektem każdej wady wzroku jest nieostre widzenie, a do tego może dołączać nawykowe mrużenie oczu czy też ból głowy.

www.vidiummedica.pl

Laserowa korekcja wzroku rewolucją w okulistyce

Kiedy w połowie lat 80. XX wieku dokonano pierwszego na świecie zabiegu laserowej korekcji wzroku, była to pewnego rodzaju rewolucja w okulistyce - i medycynie w ogóle. Oto bowiem okazało się, że w zaledwie kilka minut można praktycznie wyleczyć wady wzroku, na które jedynym lekarstwem były jak dotąd okulary korekcyjne (a potem soczewki kontaktowe). Na początku lat 90. pierwszy taki zabieg wykonano również w Polsce (w Katowicach). Z biegiem czasu techniki laserowej korekcji wzroku uległy udoskonaleniu i dziś dostępnych jest kilka różnych jej metod. Na czym polegają? Ich istotą jest odpowiednie ukształtowanie powierzchni rogówki pacjenta (za pomocą lasera), dzięki czemu wiązki światła, po przejściu przez nią, znów będą mogły ogniskować się dokładnie na siatkówce – i w efekcie przywrócona zostanie prawidłowa ostrość wzroku. Okulary i soczewki kontaktowe nie będą już zatem potrzebne! Oprócz laserowej korekcji dzisiejsza medycyna oferuje nam również inne sposoby leczenia wad wzroku - np. soczewki fakijne, które wszczepia się pomiędzy tęczówkę, a fizjologiczną soczewkę pacjenta (w pełni odwracalny zabieg!) oraz bardzo popularną w ostatnim czasie refrakcyjną wymianę soczewki.

Metody laserowej korekcji wzroku

Wspomnieliśmy o tym, że laserowa korekcja wzroku wykonywana jest dziś kilkoma różnymi metodami. Należą do nich m.in.:

- metody powierzchowne, np. EBK, PRK, TransPRK – wskazane szczególnie u osób, które posiadają cienką rogówkę lub są narażone na urazy (np. sportowcy, strażacy);

- FemtoLasik vOptimum – która należy do tzw. metod głębokich, zapewniających szybszą rekonwalescencję; stosuje się tu laser femtosekundowy i excimerowy;

- FemtoLasik vDesign – również należy do metod głębokich; polecana osobom, u których nie można zastosować vOptimum (z powodu np. szerokiej źrenicy lub zbyt cienkiej rogówki); charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem możliwej korekcji wad wzroku: od -12 do +6 dioptrii krótko- i dalekowzroczności oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są bardzo krótkie (raptem kilka-kilkanaście minut) i można poddać się im w ramach chirurgii jednego dnia. Z roku na rok ich światowa popularność rośnie. Nie bez znaczenia jest tu z pewnością fakt, że są bardzo bezpieczne. Ponadto, należą do niezwykle skutecznych procedur, a dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia w postaci kropli do oczu są zupełnie bezbolesne. Każda z wymienionych metod znajduje się w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z oddziałami w Krakowie i Warszawie, którego wizytówką są atrakcyjne ceny, profesjonalna kadra, indywidualne podejście do każdego pacjenta i opieka na najwyższym poziomie.

Co po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Bezpośrednio po poddaniu się laserowej korekcji wzroku trzeba odczekać ok. pół godziny - i właściwie można wrócić do domu. Jednak przez pierwsze kilkanaście dni lub kilka tygodni (czas zależny od indywidualnych uwarunkowań) trwa stabilizowanie się obrazu po zabiegu. Początkowo może występować zamglenie widzenia. W tym czasie warto ograniczać czynności, które powodują zmęczenie wzroku – np. pracę przy komputerze, długie czytanie lub patrzenie z bliska. Warto jednak cierpliwie przeczekać ten okres, aby później móc cieszyć się niesamowitymi efektami laserowej korekcji wzroku!

Inwestycja w zdrowie to zawsze dobra inwestycja!

O tym, jak ważne jest zdrowie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z biegiem czasu uświadamiamy sobie to w coraz większym stopniu. Dlatego warto o nie dbać, by jak najdłużej można było cieszyć się pełnią życia. Nieostre widzenie, konieczność noszenia okularów, uciążliwego zakładania soczewek kontaktowych czy też częstego mrużenia oczu wydatnie przyczyniają się do pogorszenia jego komfortu. Właśnie dlatego warto pomyśleć o laserowej korekcji wzroku, dzięki której znów będziemy mogli czerpać z życia garściami!