Z pamięcią jest jak z każdym innym procesem w naszym ciele – jeśli odpowiednio o nią nie zadbamy, prędzej czy później zacznie szwankować. To ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach – wszechobecna elektronika daje złudne wrażenie odciążenia naszych głów, atakując nas jednocześnie dziesiątkami bodźców. W jaki sposób możemy wspomagać pamięć, by mogła służyć nam jak najdłużej?

Dieta na wsparcie pamięci

Odpowiedni jadłospis może przynieść wiele korzyści dla organizmu – nie tylko od strony fizycznej, ale również umysłowej. W końcu nasz mózg także potrzebuje składników odżywczych, by móc pracować efektywnie. Jakich elementów powinniśmy mu dostarczyć? Przede wszystkim witaminy B1, B6 oraz kwasów omega-3. Znajdziemy je m.in. w chudym mięsie wołowym, wieprzowym, drobiu, produktach zbożowych, rybach, orzechach, jajkach, migdałach itp.

Doskonałym uzupełnieniem diety mogą być też zioła na pamięć, np. miłorząb japoński zawierający liczne związki z grupy laktonów diterpenowych i seskwiterpenowych, a dodatkowo fitosterole, flawonoidy, glikozydy oraz specyficzne biflawonoidy. Obecność tych substancji sprawia, że ginkgo biloba wspiera mikrokrążenie w naczyniach mózgowych, co stanowi wsparcie dla pracy mózgu. Dzięki temu możemy zachować jasności myślenia i dobrą kondycję umysłową oraz pamięć na dłużej.

Trening pamięci

Samo dostarczanie odpowiednich składników w diecie nie wystarczy, by utrzymać pamięć w dobrej kondycji. Mózg to narząd, który także jest zależny od treningu – im częściej podejmujemy wysiłek intelektualny, tym lepiej funkcjonuje i na dłużej pozostaje w dobrej formie.

W jaki sposób skutecznie stymulować umysł, by wspierać pamięć i koncentrację? Warto sięgnąć przede wszystkim po książki. Regularne czytanie poszerza horyzonty myślowe i pomaga pobudzić wyobraźnię. Ciekawym i użytecznym rozwiązaniem może być też nauka języków obcych, która wspiera pracę neuronów. Korzystnie na pracę umysłu wpływają także gry – łamigłówki, krzyżówki, gry strategiczne oraz planszowe. To najprostszy rodzaj treningu – wysiłkowi umysłowemu towarzyszy też dobra zabawa.     

Przez aktywność do lepszej pamięci

Dieta i zioła na pamięć dostarczają odpowiednich składników odżywczych, łamigłówki stanowią rodzaj treningu – powyższe nawyki warto jeszcze uzupełnić o aktywność fizyczną. By nasz mózg mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest jeszcze dotlenienie, a to zyskamy dzięki regularnej aktywności fizycznej oraz przebywaniu na świeżym powietrzu. Ruch wpływa na krążenie krwi, która dostarcza tlen do mózgu – dzięki temu poprawia się jego wydajność, co pozwala na dłużej przechowywać informacje. Nie musimy przy tym drastycznie zmieniać nawyków – na początek wystarczy codzienny spacer lub jazda na rowerze.