Kolęda – niegdyś pieśń noworoczna o radosnym charakterze, teraz kojarzona bardziej w kontekście Świąt Bożego Narodzenia. Niezależnie od konotacji kolędy są znane, lubiane i chętnie śpiewa się je w różnych kręgach w okresie bożonarodzeniowym. Jako że styczeń to wciąż czas świąteczno-noworoczny, warto po świątecznym szaleństwie wybrać się na koncert kolęd i pozwolić się porwać kolędom bardziej i mniej znanym. Wiemy dokąd pójść w Krakowie, by kolędowanie było najmilsze dla ucha.

A kolędowym zwycięzcą jest…

Tuż po Nowym Roku, już 4 stycznia odbędzie się wydarzenie, które pozwoli znów przenieść się w typowo świąteczny nastrój. W pierwszą sobotę nowego roku Nowohuckie Centrum Kultury będzie świadkiem VII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych. To już siódma edycja festiwalu, który każdego roku przyciąga wielu chętnych i wzbudza gorące emocje. W ramach wydarzenia odbędzie się kilkugodzinne przesłuchanie finałowe, a następnie Koncert Galowy, w którym wezmą udział wszyscy uczestnicy festiwalu. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno soliści, jak i maksymalnie 6-osobowe zespoły. Każdy z uczestników będzie wykonywał jedną wybraną przez siebie kolędę, pastorałkę, piosenkę o tematyce zimowej lub piosenkę bożonarodzeniową, wyłącznie w języku polskim. Jurorami na festiwalu jest znana osobowość (również telewizyjna) Elżbieta Zapendowska, pełniąca też funkcję przewodniczącej komisji, a także Dorota Osińska, Marcin Januszkiewicz, Maria Dudek oraz Waldemar Domański. Szykuje się spora dawka emocji i bliskie spotkanie z najpiękniejszymi kolędami oraz pastorałkami.


Kolędy Świata w Krakowie

Szukasz interesujących wrażeń? Sprawdź wydarzenia w Krakowie. Taka maksyma mogłaby się sprawdzić widząc moc atrakcji czekających na mieszkańców i przyjeżdżających do miasta Kraka.  Już 19 stycznia w Tauron Arena Kraków odbędzie się kolejne wydarzenie dla tych, którzy przepadają za kolędami. TGD Kolędy Świata to koncert wyjątkowy, w którym uczestniczyć będzie nie tylko TGD, ale i zaproszeni goście. TGD to Trzecia Godzina Dnia, zespół reprezentujący nurt pop-gospel, doskonale znany i jeden z najdłużej działających grup tego typu. Tworzy go kilkanaście osób zasilających chór, grono solistów oraz zespół instrumentalny. Kompozytorem jest dyrygent Piotr Nazaruk. Jak dotąd zespół nagrał aż 11 albumów.


Tym razem koncert będzie wyjątkowy. To tak naprawdę muzyczna podróż przez epoki oraz kontynenty. Widowisko uświetnią wyjątkowi artyści – solistki Kasia Cerekwicka i Ania Karwan oraz śpiewający panowie – Krzysztof Iwaneczko i Marcin Sójka. Prócz tego pojawią również najmłodsi wokaliści, czyli dzieci z Małego TGD. Pod kątem muzycznym koncert wesprze zespół Fair Play Quartet. Wydarzenie będzie doskonałą okazją, by usłyszeć piosenki z płyt świątecznych TGD, ale to nie wszystko. Pojawią się także tradycyjne kolędy i znane hity bożonarodzeniowe. By tego było mało, koncert pozwoli przenieść się muzycznie do krajów Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz wielu miejsc europejskich. Warto zarezerwować sobie wieczór na to niezwykłe widowisko.