W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się treningi w towarzystwie trenera personalnego. Czy warto zainwestować swój czas i środki w tego rodzaju współpracę? Jakie efekty ona przyniesie?

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się treningi w towarzystwie trenera personalnego. Czy warto zainwestować swój czas i środki w tego rodzaju współpracę? Jakie efekty ona przyniesie?

Trener personalny – kto to taki?

Nasze rozważania warto rozpocząć od omówienia tego, kim jest trener personalny, jakie są jego zadania oraz w jaki sposób może Ci pomóc. Jak wskazuje sama nazwa, trener personalny to wykwalifikowany instruktor, który opracowuje efektywny plan treningowy dostosowany do Twoich celów i potrzeb.

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że mimo podejmowanych starań zrzucenia kilku kilogramów bądź poprawienia swojego zdrowia fizycznego nie widziałeś większych rezultatów? Z tym problemem zmaga się wiele osób, a jego przyczyn może być kilka. Być może zabrakło Ci wytrwałości bądź nie byłeś dostatecznie zmotywowany. Inną przeszkodą na drodze do sukcesu mógł być nieumiejętny dobór diety lub ćwiczeń do własnych możliwości oraz celów. Niezależenie od tego, z którym stwierdzeniem się utożsamiasz, trener personalny może Ci pomóc.

Większa motywacja do ćwiczeń

Gdy aura za oknem nie zachęca do wyjścia z domu a dzień w pracy był ciężki, może pojawić się myśl o rezygnacji z zaplanowanego treningu. W powyższych okolicznościach nawet wykupiony wcześniej karnet nie okaże się dostateczną motywacją. A co by było w sytuacji, gdybyś miał świadomość, że na sali treningowej czeka na Ciebie umówiona wcześniej osoba? Osoba, która Cię dopinguje i tak jak Ty pragnie Twojego sukcesu? Brzmi to zdecydowanie motywująco. Trener personalny dba o to, by Twój zapał do ćwiczeń oraz chęć osiągania wyznaczonych wcześniej celów nie ostygły w miarę upływu czasu.

Indywidualny plan treningowy

Celem trenera personalnego jest ułożenie indywidualnego planu treningowego, dopasowanego do Twoich potrzeb oraz możliwości. Pierwszy kontakt z trenerem powinien  bazować na szczegółowym i obszernym wywiadzie, dotyczącym Twojego stanu zdrowia, przebytych urazów, sposobu odżywiania oraz celu waszej współpracy. Trening pod okiem doświadczonego trenera gwarantuje poprawę samopoczucia i zdrowia oraz zwiększa szansę na wypracowanie wymarzonej sylwetki. Trener personalny wyznacza kierunek działania, pilnuje programu treningowego oraz odpowiednio motywuje. Do Ciebie natomiast należy przestrzeganie wszystkich rad i zaleceń w stu procentach, wówczas sukces będzie na wyciągnięcie ręki.

Nie bez znaczenia jest także częste monitorowanie postępów, regularne pomiary oraz analiza obecnych możliwości. Pozwoli to na bieżąco modyfikować plan treningowy oraz wprowadzać zmiany w codziennym sposobie żywienia. Doświadczony trener dopasuje poszczególne ćwiczenia pod kątem obecnej dyspozycji oraz harmonogramu dnia swojego podopiecznego.

Wybierz doświadczonego trenera

Skuteczność treningu personalnego jest uzależniona od kompetencji i doświadczenia danego trenera. Osób proponujących swą pomoc jest naprawdę mnóstwo. Jak zatem dokonać dobrego wyboru? Aby trener nie występował jedynie w roli towarzysza podczas treningu a faktycznie pracował na Twój sukces, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i praktykę. Osoby, które szukają pomocy w korygowaniu wad postawy czy też eliminowaniu bólów kręgosłupa, powinny skorzystać z pomocy trenera personalnego posiadającego szeroką wiedzę z zakresu fizjologii człowieka. Przygotowanie takie posiada chociażby wykwalifikowany trener personalny i fizjoterapeuta Adrian Bugno, którego spotkasz w wielu krakowskich klubach fitness. Pamiętaj, że dla dobrego trenera zła pogoda czy niekorzystny biomet nie ma żadnego znaczenia. Swoją pasją i zaangażowaniem z pewnością zarazi także i Ciebie.