W Warszawie obecnie odbywa się Kongres Europejskiej Federacji Amp Futbolu (EAFF). Najważniejszym jego punktów był wybór gospodarza przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej dla zawodników z amputacjami kończyn dolnych. Wybór Krakowa był jednomyślny. Polska pokonała tym samym konkurentów – Rosję, Niemcy i Irlandię.

Ambasadorem turnieju będzie kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski, który zadeklarował to już wcześniej. Robert Lewandowski jest również jednym ze sponsorów amp futbolowej reprezentacji Polski.

Turniej, którego Kraków będzie gospodarzem, rozegrany zostanie najprawdopodobniej we wrześniu 2020 roku. Mecze rozgrywane będą na stadionach: Cracovii, Wisły i Garbarni, a bazą treningową będą obiekty AWF.

- Cieszę się z tego wyboru. Z przedstawicielami europejskiej federacji wizytowaliśmy Kraków kilkakrotnie. Nie było wątpliwości, bo Kraków to nie tylko sport na najwyższym poziomie. To także piękne miasto, które wszyscy chcą zobaczyć – mówił Mateusz Widłak, prezes Stowarzyszenia Amp Futbolu zaraz po wyborze Krakowa jako miasta-gospodarza mistrzostw. 

Przypomnijmy tylko, że w listopadowych Mistrzostwach Świata w Amp Futbolu Polacy zajęli 7. miejsce, przegrywając w dogrywce po dramatycznym meczu z późniejszymi mistrzami świata, piłkarzami Ghany.

- Zabiegaliśmy o organizację tych mistrzostw, bo Kraków to miasto otwarte na sport w każdym wymiarze. Poza tym to miasto otwarte na sport niepełnosprawnych. Ci, którzy dokonali tego wyboru, doskonale o tym wiedzą – mówił Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej, reprezentujący nasze miasto na kongresie w Warszawie.

Ostatni finał Mistrzostw Europy w Amf Futbolu w 2017 roku, na Vodafone Arena w Stambule, obejrzało ponad 40 tysięcy widzów. Zwyciężyli wówczas gospodarze mistrzostw, Turcja. Srebro przypadło w udziale Anglikom, a brązowe medale Polakom.