Oferty pracy w Krakowie w porównaniu do ofert sprzed roku i wcześniejszych są bardziej hojne. Pracodawcy są w stanie zapewnić wyższe wynagrodzenie oraz dodatkowe korzyści niż w przeszłości na podobnych stanowiskach. Wymusza to na nich deficyt wartościowych, doświadczonych specjalistów.

Co to rynek pracownika i czy działa w Krakowie?

Rynek pracownika to określenie stosowane w odniesieniu do rynku pracy w Polsce od końca 2017 roku. Od tego czasu w Polsce spada stopa bezrobocia z miesiąca na miesiąc. Mniejsze bezrobocie jest następstwem zmian w polityce społecznej, korekty systemu emerytalnego oraz zmian gospodarczych w kraju.

Spadek bezrobocia wiąże się z tym, że pracodawcy muszą bardziej starać się o pozyskanie najlepszych kandydatów na rynku. Kadra pokrywająca zapotrzebowanie przedsiębiorstwa jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu, dlatego zatrudnianie kompetentnych pracowników jest tak ważne dla przedsiębiorcy.

Od końca 2017 roku odczuwalny jest też wzrost popytu na doświadczonych specjalistów w konkretnych dziedzinach, ale i na rzemieślników i osoby chętne do wykonywania prostych prac niewymagających kwalifikacji. Deficyt kandydatów niektóre firmy odczuwają boleśnie, zwłaszcza jeśli sytuacja na rynku pracy zmusza ich do ograniczenia działalności lub odłożenia w czasie planów rozwoju.

Tendencje te są widoczne w różnych częściach Polski, także w Małopolsce. Oferty pracy Kraków ma w wielu branżach i na różnych stanowiskach, ale są one inne od tych, które publikowano rok czy dwa lata wcześniej.

Jak sytuacja na rynku pracy wpływa na kształt ofert w Krakowie?

Oferty pracy w Krakowie w 2018 roku zmieniały się w kontekście sytuacji na rynku pracy w Polsce. Dotyczyło to tych obszarów, w których zapotrzebowanie na pracowników jest największe, przez co panuje największa konkurencja wśród pracodawców.

Firmy, którym najbardziej zależy na pozyskaniu nowych pracowników o kompetencjach odpowiadających zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa, oferują konkurencyjne wynagrodzenie oraz pakiety benefitów pozapłacowych. Proponowana wysokość pensji jest zwykle w takich przypadkach wyższa niż jeszcze rok temu i wcześniej. Ostatecznie oferowane warunki mogą znacznie się różnić nawet w ogłoszeniach o naborze na podobne stanowiska. Zależy to od konkretnych pracodawców.

Najwięcej ofert pracy w Krakowie w połowie 2018 roku było w takich obszarach jak IT, finanse, ekonomia, bankowość, inżynieria, administracja biurowa oraz zasoby ludzkie. Poszukiwano zwłaszcza wykształconych i doświadczonych specjalistów w tych dziedzinach.