Sytuacja na rynku pracy w Polsce stale się zmienia i może różnić się między konkretnymi miastami. W każdej miejscowości wymienić można zawody określane mianem deficytowych, czyli takich, których przedstawiciele z łatwością znajdą pracę oraz zawody nadwyżkowe, wśród których występują największe trudności z zatrudnieniem. A jak to wygląda w Małopolsce? Jacy specjaliści są pożądani, a jacy mogą mieć problem ze znalezieniem pracy w Krakowie?

Kto znajdzie pracę w Krakowie?

Najłatwiej ocenić jakie zawody są najbardziej pożądane w Krakowie przeglądając oferty pracy z konkretnych branż na stronie https://praca.money.pl/praca-krakow-m1.html. Większość z nich dotyczy takich dziedzin jak ekonomia, call center, sprzedaż czy zdrowie. Największe trudności ze znalezieniem pracy w Krakowie mogą mieć natomiast osoby w e-commerce, logistyce, oświacie i w kulturze. Jakie więc konkretnie są zawody deficytowe i nadwyżkowe w Krakowie w 2019 roku?

 

Zawody deficytowe w Krakowie

W Krakowie ze znalezieniem pracy na pewno nie będą mieli inżynierowie elektrycy. Są oni na samym czele deficytowych zawodów w tym mieście. Obok nich są spawacze, czyli osoby, które mają konkretny fach w ręku, ale są też w tym kierunku doświadczone i posiadają niezbędne uprawnienia do wykonywania takiej niebezpiecznej pracy. Duże zapotrzebowanie jest też na ślusarzy, stolarzy, lakierników, mechaników, elektryków i elektryków budowlanych.

 

Polskie społeczeństwo to teraz głównie ludzie starsi, dlatego w cenie są takie zawody jak opiekunowie domowi, pracownicy domów opieki, pielęgniarze, a nawet lekarze różnych specjalizacji. Duży wybór wśród ogłoszeń z pracą w służbie zdrowia może być również skutkiem emigracji młodych specjalistów poza granice naszego kraju.

 

Ogromne zapotrzebowanie zaobserwować można także w handlu. Supermarkety stale rekrutują nowych pracowników, zazwyczaj na stanowiska ekspedientów. Z pracą nie powinni mieć problemów także zawodowi kierowcy, którzy pożądani są w firmach transportowych, ale i magazynierzy potrzebni do załadowywania i rozładowywania towarów.

 

Od wielu już lat na brak ogłoszeń nie mogą narzekać pracownicy IT. Obecnie wiele jest zawodów, wśród których zatrudnienie znajduje się błyskawicznie. Głównie są to programiści i graficy.

 

Zawody nadwyżkowe w Krakowie

Najwięcej problemów ze znalezieniem pracy w Krakowie będą mieli filozofowie, politolodzy, kulturoznawcy i historycy, co jest zauważalnym trendem już od kilku lat. Podobnie jest z osobami wykształconymi w kierunku ochrony środowiska. Liczba specjalistów znacznie przewyższa zapotrzebowanie na pracowników tego typu. Przesyt można zaobserwować również w branży turystycznej, głównie chodzi o pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej.

 

Łatwo nie będą mieli także socjologowie i osoby zajmujące się przeprowadzaniem badań społeczno-ekonomicznych. Podobnie jak pracownicy administracyjni i biurowi, filolodzy, tłumacze, nauczyciele oraz pedagodzy.


Jooble