Rynek pracy w Krakowie rozwija się bardzo dynamicznie. Niska stopa bezrobocia (2,4%) czy wzrost liczby ogłoszeń w Urzędzie Pracy (w 2018 roku o 56,1% więcej ofert niż w 2017 roku) świadczy o tym, że w stolicy Małopolski można coraz łatwiej znaleźć zatrudnienie. Najliczniejsza baza ofert pracy znajduje się w Internecie. Gdzie szukać? Jak znaleźć pracę w Krakowie za pośrednictwem Internetu i nie zmarnować wiele czasu na udział w rekrutacjach?

Kraków przyciąga wielu krajowych i zagranicznych inwestorów, co przekłada się na tendencję wzrostową w liczbie ofert pracy. Zwiększa się też różnorodność takich ogłoszeń. Oferty obejmują wiele branż, zawodów i form współpracy. Jak znaleźć idealną ofertę w Internecie?

Portale ogłoszeniowe

Takie serwisy dysponują największą bazą ofert z całego Krakowa. Cieszą się one zaufaniem zarówno potencjalnych pracodawców, jak i poszukujących pracy. Można tam znaleźć oferty niewielkich firm oraz największych przedsiębiorstw. Przykładem może być tutaj serwis Aplikuj.pl. Od marca popularny portal zbiera oferty z całego miasta – lista ogłoszeń o pracy w Krakowie szybko rośnie. Atutem takiego miejsca jest przejrzystość i łatwość wyszukiwania. Ogłoszenia są grupowane według obszarów zawodowych, form zatrudnienia, a nawet zarobków, co pozwala skrócić czas znalezienia oferty spełniającej kryteria osoby korzystającej z serwisu. Przy każdej ofercie widnieje informacja o formie umowy, opis obowiązków i szczegółowe wymagania wobec kandydatów.

Urząd Pracy

Innym źródłem aktualnych ofert pracy jest strona Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Można w niej znaleźć ponad 600 różnych ogłoszeń z wielu branż. W każdej ofercie podane są dokładne informacje na temat formy zatrudnienia, wysokości zarobków, zakresu obowiązku i wymaganych umiejętności. Aplikacja na dane stanowisko najczęściej odbywa się za pośrednictwem Urzędu Pracy (wymagana rejestracja), jednak są również ogłoszenia, w których dokumenty kieruje się bezpośrednio do pracodawcy.

Firmowe strony internetowe

Firmy, które na bieżąco poszukują pracowników, często umieszczają na swojej stronie internetowej zakładkę „kariera” bądź „praca”.  Można tam znaleźć ogłoszenia na stanowiska związane z charakterem działalności danego przedsiębiorstwa. Przykładowo w agencjach reklamowych poszukuje się grafików, a w firmach IT programistów. W przypadku firmy, która w danym momencie nie prowadzi rekrutacji, złożona aplikacja jest zwykle rozpatrywana w późniejszym terminie. Zdarzają się również sytuacje, kiedy występuje nagła potrzeba zatrudnienia nowego pracownika lub osoba poszukująca pracy dysponuje rzadkimi umiejętnościami. Wtedy odpowiedź firmy na wysłane zgłoszenie może być bardzo szybka.

Praca w Krakowie dla studentów i absolwentów

Studenci i absolwenci mogą korzystać z różnych portali dysponujących rozbudowaną bazą ofert, ale ich możliwości są znacznie większe. W Krakowie działa kilkanaście biur karier największych uczelni wyższych. Publikowane są tam oferty pracy, staży lub praktyk.  

Dziś rynek pracy coraz częściej współpracuje ze szkolnictwem wyższym i zawodowym. Trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników w niektórych sektorach skłaniają firmy do wspierania określonych kierunków i współorganizowania dodatkowych programów edukacyjnych. Specjaliści z Aplikuj.pl właśnie prowadzą badanie dotyczące studentów na obecnym rynku pracy, które pomoże określić szanse i zagrożenia dla młodych w Krakowie.