W czwartek, 2 lutego o godzinie 11:30 w Krakowie przy ul. Władysława Łokietka 205, odbyło się otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. W uroczystości uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji – nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji - nadinsp. dr Tomasz Miłkowski.

Podczas uroczystości 13 policjantów zostało wyróżnionych przez ministra za wzorowe pełnienie służby. Wśród nich znalazł się funkcjonariusz z Komisariatu Policji w Krzeszowicach oraz 3 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy 31 stycznia b.r. uratowali życie 15 – letniej dziewczynce.

 Pozostali wyróżnieni, to dzielnicowi:

  • st. sierż. Robert Talaga - Rewir Dzielnicowych Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych
  • asp. Stanisław Brzeźniak - Rewir Dzielnicowych Wydziału Prewencji KPP w Chrzanowie
  • asp. szt. Artur Dachowski - Zespół Dzielnicowych Komisariatu Policji w Wolbromiu
  • mł. asp. Dawid Michalec - Rewir Dzielnicowych Wydziału Prewencji KPP w Oświęcimiu
  • st. asp. Piotr Siudy - Rewir Dzielnicowych Wydziału Prewencji KPP w Oświęcimiu
  • st. asp. Mariusz Więcek - Rewir Dzielnicowych I Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Tarnów Centrum
  • sierż. szt. Paweł Poręba  - Rewir II Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu
  • sierż. szt. Damian Liszka - Rewir Dzielnicowych II Wydziału Prewencji KP V w Krakowie
  • sierż. szt. Leszek Kita - Rewir Dzielnicowych II Wydziału Prewencji KP V w Krakowie.

Oprócz tego minister odznaczył medalem „Młodego Bohatera”, 9-letniego Łukasza Pietraszek. Chłopiec w listopadzie 2016 roku, zauważył płomień na dachu jednego z budynków i natychmiast zadzwonił po Straż Pożarną. Dzięki swojej postawie oraz zachowaniu zimnej krwi, uratował życie kilkudziesięciu mieszkańcom.


Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, gospodarz – mł.insp. Krzysztof Król – z dumą oprowadził zaproszonych gości po nowej siedzibie. Budynek jest nowoczesny, trzykondygnacyjny o powierzchni użytkowej 3041 m kwadratowych. Nowa Komenda przystosowana została dla osób niepełnosprawnych, wyposażona w sale odpraw, nowoczesne archiwum, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, pomieszczenie z urządzeniem do daktyloskopii i pokoje z lustrem fenickim wykorzystywanym do okazań.