Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzającej przepisy antyaborcyjne. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała w środę posłom odrzucenie projektu komitetu "Stop aborcji", który przewidywał bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego.

3 października w całym kraju odbył się ,,Czarny poniedziałek", w którym, kobiety stanowczo protestowały przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych oraz wprowadzeniu szeregu innych rozwiązań prawnych w obszarze badań prenatalnych czy leczenia niepłodności. Twierdziły, że przepisy, które miałyby wejść w życie odbierają im prawa do samodecydowania o sobie, o swoim ciele. Całą akcję popierały znane aktorki, reżyserzy, modelki.

Za odrzuceniem głosowało 352, przeciw 58. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd do końca roku przedstawi program wsparcia dla rodzin i matek, które urodzą dzieci z tzw. trudnych ciąż, wychowują dzieci niepełnosprawne. Projekt ustawy ma być gotowy do końca miesiąca i będzie realizowany od stycznia przyszłego roku.