Pytanie jest retoryczne, a odpowiedź oczywista. Warto jednak głębiej się zastanowić jakie korzyści przynosi nauka języków obcych. Znajomość jednego języka obcego to już standard. Najczęściej jest to język angielski lub niemiecki. Jego naukę rozpoczynamy w szkole podstawowej i kontynuujemy na kolejnych etapach edukacyjnych. Niestety w przypadku większości uczniów nie jest to nauka efektywna pozwalająca na swobodne posługiwanie się wybranym językiem. Stosowane w szkołach metody podporządkowane są standardom egzaminacyjnym, co negatywnie odbija się na faktycznym opanowaniu języka. Osoby, które rzeczywiście chcą swobodnie komunikować się w wybranym języku obcym muszą samodzielnie rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie.

Przynajmniej podstawową znajomością języka obcego trzeba wykazać się podczas rekrutacji do szkoły szczebla wyższego oraz w trakcie rekrutacji do pracy.

Praktyczne korzyści wynikające ze znajomości języków obcych

Najważniejszą korzyścią bardzo dobrej znajomości języka obcego jest możliwość znalezienia atrakcyjnej pracy. Warunki panujące od lat na polskim rynku pracy sprawiły, że wiele firm zagranicznych otworzyło u nas swoje filie. W porównaniu z polskimi pracodawcami oferują znacznie atrakcyjniejsze warunki pracy. Szczególnie poszukiwani pracownicy, to osoby z wykształceniem kierunkowym (informatycy, ekonomiści, inżynierowie, medycy) oraz bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i dobrą drugiego języka obcego.

Firmy zagraniczne oferują nie tylko większe zarobki i bogaty pakiet świadczeń socjalnych, ale przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego. Bogata oferta szkoleń zagranicznych pozwala nie tylko na poszerzenie wiedzy merytorycznej, ale także nabycie nowych kompetencji i nawiązanie cennych kontaktów. To kapitał nie do przecenienia. Możliwości awansu lub znalezienia nowej atrakcyjnej oferty są wręcz nieograniczone.

Dobra znajomość języków znacznie zwiększa możliwości znalezienia atrakcyjnej pracy poza granicami Polski. Oczywiście najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przynajmniej podstawowa znajomość języka obowiązującego w danym kraju. Jeśli ktoś biegle posługuje się jednym językiem obcym, to opanowanie drugiego języka na poziomie komunikatywnym nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio dobrany kurs kilkutygodniowy lub dobry samouczek z płytą.  


Znajomość języków ułatwia podróżowanie

W ostatnich latach Polacy coraz więcej podróżują, zwłaszcza do krajów egzotycznych. Znajomość języka angielskiego jest tam niezbędna. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie znaleźć nocleg, poruszać się, ale przede wszystkim poznać tamtejszą kulturę, zwyczaje, nawiązać kontakty. Znajomość angielskiego pozwoli także uczestniczyć w wielu imprezach o charakterze lokalnym, jak festiwale, obchody lokalnych świąt, uroczystości religijne. To wiedza, której nie zdobędziemy przy pomocy nawet najlepszych podręczników. Podróże oczywiście sprzyjają ciągłemu doskonaleniu języka.

Dla wielu osób podróże do dalekich krajów stały się sposobem na życie. Dzięki doskonałej znajomości języka mogą łączyć piękne z pożytecznym, czyli pasję z pracą. Reportaże z podróży ilustrowane zdjęciami chętnie drukowane są przez czasopisma polskie i zagraniczne. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszą się blogi podróżnicze. Codzienne relacje z podróży w ciekawe miejsca ilustrowane zdjęciami przyciągają tysiące internautów. W przypadku blogów w języku angielskim liczba odwiedzających stronę ulegnie zwielokrotnieniu.

Gdzie uczyć się języka angielskiego

Wiele osób decyduje się na naukę języka na własną rękę, korzystając z materiałów zamieszczonych w internecie lub kupując książki przeznaczone typowo do tych celów. Musisz jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie wymagające sporej dawki samozaparcia i determinacji. Jeżeli, na początku nauka angielskiego nie będzie szła Ci tak jakbyś tego chciał, nie możesz się zniechęcać i mimo porażek dążyć do postawionych przed sobą celów. Drugą możliwością jest nauka języka angielskiego w szkole językowej. Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, oczywiście nie oznacza to, że nic nie będziesz musiał robić w domu. Jeżeli chcesz dobrze i szybko nauczyć się języka, powinieneś również w wolnym czasie zająć się ćwiczeniem wymowy czy pisowni, dzięki temu dużo szybciej osiągniesz zamierzone efekty.

Gdzie uczyć się języka angielskiego

Chcesz być geniuszem, ucz się języków obcych

Badania naukowe dowiodły, że nauka języka obcego ma bardzo istotny wpływ na pracę mózgu. Im wcześniej rozpocznie się naukę języka obcego, tym mózg staje się bardziej plastyczny. Stymulowanie mózgu powoduje zmiany w jego strukturze, zwłaszcza obszarze szarym, który zostaje uaktywniony.

Rozwój szarych komórek bardzo pozytywnie wpływa na wyniki osiągane także w innych dziedzinach. Dzieci, które od małego uczą się języka obcego, nie mają problemów z opanowaniem umiejętności czytania, matematyki oraz treści z innych przedmiotów.

Udowodniono, że osoby dwujęzyczne znacznie częściej podejmują trafne decyzje, gdyż ich skutki analizują osobno w każdym języku. Tak podejmowane decyzje są bardziej wyważone i obarczone mniejszym ryzykiem.

Nauka języków rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz abstrakcyjne myślenie, a to wszystko za sprawą idiomów. Idiomy to słowa, zwroty charakterystyczne dla danego języka, których nie da się przetłumaczyć wprost. Ich znaczenie trzeba opisać, najlepiej obrazowo, tak by odbiorca właściwie odebrał ich znaczenie.

Wystarczy jedna godzina nauki dziennie, by po kilku tygodniach zauważyć widoczne zmiany w pracy szarych komórek. Łatwiej się koncentrujemy, szybciej przyswajamy informacje, osiągamy lepsze wyniki w nauce.

Języki obce a seniorzy

W momencie urodzin człowiek posiada 15 miliardów neuronów czyli szarych komórek, które sukcesywnie są uruchamiane. Jaka ilość z nich zostanie aktywowana w dużej mierze zależy od ich stymulacji. Dużą rolę odgrywają w tym nauka języków obcych, gry logiczne, gra w szachy, łamigłówki.

Od 25 roku życia szare komórki powoli zamierają i jest to proces całkowicie naturalny. Przyśpieszeniu ulega pod wpływem zażywania narkotyków, dopalaczy, nadużywania alkoholu,  stresu. Częste zmiany stref czasowych także niekorzystnie wpływają na aktywność szarych komórek. U pilotów i stewardes latających na dalekich trasach już po pięciu latach zmiany w mózgu widoczne są podczas badania rezonansem magnetycznym.

Naukowcy odkryli bardzo ważną właściwość szarych komórek, mianowicie zdolność do ich regeneracji. W odniesieniu do zwierząt zjawisko to jest bardzo dobrze rozpoznane, w przypadku ludzi badania ciągle trwają. Wiadomo jednak, że ćwiczenia pamięci pozwalają na zachowanie sprawności umysłowej nawet u osób w podeszłym wieku.

To właśnie z tych względów wiele klubów seniorów lub Uniwersytety Trzeciego Wieku mają w swojej ofercie lektoraty języków obcych. Przyswajanie zasad gramatyki, słówek pobudzają szare komórki i pozwalają na zachowanie sprawności umysłowej. Dodatkowym bodźcem aktywującym szare komórki są wykłady, seminaria na tematy związane ze zdrowym trybem życia, prawidłową dietą, profilaktyką zdrowotną.