To, że dawna stolica jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w kraju wiadomo nie od dziś. Jednak nie tylko samochodem ciężko się tam poruszać. W rowerowym rankingu największych miast Polski Kraków wlecze się z tyłu peletonu. Miasto znalazło się dopiero na 7. miejscu. Nie bez powodu – okazuje się, że stolica Małopolski to najbardziej niebezpieczne dla rowerzystów miasto w Polsce!

Wśród dziesięciu badanych miast Kraków jest krajowym średniakiem pod względem infrastruktury rowerowej. W mieście cykliści mogą korzystać z 220 kilometrów ścieżek i pasów rowerowych, kontrapasów oraz ciągów pieszo-rowerowych (dane za 2017 r.). Na każdy kilometr kwadratowy powierzchni miasta przypada więc ok. 670 metrów udogodnień - jest to szósty wyniki w skali kraju – gorzej niż w Krakowie jest Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie.

 

Przy tworzeniu rankingu Morizon zajrzał również do policyjnych statystyk. Niestety, pod względem liczby wypadków z udziałem roweru Kraków wypada najgorzej. Jak wynika z raportów Policji, w ubiegłym roku doszło tu do 234 niebezpiecznych incydentów – prawie o 100 więcej niż w Warszawie! Ze współczynnikiem 31 wypadków na 100 tys. mieszkańców miasto zajmuje ostatnią pozycję w kategorii bezpieczeństwa, tuż za Poznaniem i Gdańskiem.

 

Kraków może pochwalić się najstarszym systemem rowerów miejskich w Polsce – w przyszłym roku minie 10 lat od uruchomienia wypożyczalni Wavelo. Z 1500 rowerami i 150 stacjami, to trzeci największy system w Polsce (większymi liczbami mogą się pochwalić tylko Warszawa i Łódź). Gdy uwzględnimy powierzchnię miasta i jego populację, Wavelo wypada nieco gorzej. Na jeden rower w Krakowie przypada 503 mieszkańców, a na jeden kilometr kwadratowy – 0,46 stacji. Jednak przede wszystkim operator systemu powinien zastanowić się nad obniżeniem cen za wypożyczenie roweru. Obecnie Wavelo to najdroższy system w Polsce, gdzie za każdą godzinę jazdy zapłacimy ponad 9 zł!


 

Więcej informacji o rankingu oraz wybrane trasy rowerowe dla okolic Krakowa znajdziecie w artykule: https:// www.morizon .pl /blog / rowerowy - ranking-miast -2018- krakow/