W ostatnich dniach zrobiło się bardzo głośno na temat alkoholu w proszku, który pojawił się na terenie Polski. Wszyscy, którzy mieli nadzieję na nowe wydanie napojów wyskokowych, będą musieli obejść się ze smakiem. Jak donosi „Gazeta Polska Codziennie”, palcohol trafił do Polski w sposób nielegalny.

Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia zapowiedział już, że alkohol w proszku, czyli palcohol w Polsce będzie niedostępny. Wynalazek został opracowany przez amerykańskiego badacza. To właśnie w Stanach Zjednoczonych oraz kilku pozostałych krajach można zakupić sproszkowany alkohol. Jego przygotowanie przypomina znaną wszystkim oranżadę w proszku. Tutaj również palcohol należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody, by móc samodzielnie stworzyć napój wyskokowy.

Głos sprzeciwu ze strony wiceministra zdrowa, Jarosława Pinkasa jest uzasadniony obawą o pogłębienie problemu nałogu alkoholowego. Takiego samego zdania jest Krzysztof Brzózka, zajmujący stanowisko dyrektora Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Według niego zmniejszyłoby się ograniczenie związane z możliwościami dostępu do alkoholu, szczególnie przez osoby niepełnoletnie. Palcohol były rozcieńczany w domach, a także na szkolnych wycieczkach.