
| Źródło: aplikuj.pl
Nauka i praca – jak to łączą studenci?

Studenci, których w 2018 roku w Krakowie było ponad 140 tys., stanowią atrakcyjną dla wielu pracodawców grupę potencjalnych pracowników. Młodzi wykorzystują to na różne sposoby, sięgając po oferty nie zawsze związane z kierunkiem studiów. Jak wygląda życie pracującego studenta? Z czym może się spotkać w Krakowie i na co powinien uważać?
Student pracuje. Gdzie i na jakich warunkach?
W ramach projektu Student Pracuje trwa badanie opinii wśród studentów i absolwentów oraz konkurs, w którym mogą oni wygrać nagrody pieniężne. Warunkiem uczestnictwa w konkursie portalu Aplikuj.pl jest opowiedzenie ciekawej, zabawnej lub pouczającej historii związanej z pracą podczas studiów i przesłanie jej poprzez formularz kontaktowy. Organizatorzy chcą zebrać różne relacje studentów, a w głosowaniu internautów przekazują datki na fundację Anny Dymnej. Celem projektu jest sprawdzenie, czym kierują się studenci poszukujący pracy, jakie mają możliwości i zagrożenia.
Współczesny rynek pracy w takim mieście jak Kraków jest bardzo elastyczny. Różnorodność ofert umożliwia studentom coraz łatwiejsze łączenie nauki i dodatkowego zarobku. Dla studentów to bardzo atrakcyjna perspektywa.
W końcu zatrudnienie w czasie studiów ma być inwestycją na przyszłość. Eksperci z Aplikuj.pl, który właśnie rozszerza swoją działalność na Kraków, zgodnie twierdzą, że dziś doświadczenie w pracy jest szczególnie ważne w rekrutacji. Przy tych samych kwalifikacjach zdecydowanie większe szanse na zdobycie dobrej pracy ma absolwent, który już podczas studiów interesował się branżą lub podejmował aktywność zawodową, niż ten, który poza zajęciami obligatoryjnymi nie nabył żadnego doświadczenia.
Idealna praca dla studenta
Student podejmujący pracę musi wybierać stanowiska cechujące się dużą elastycznością. W przypadku studiów dziennych są to zwykle zajęcia dorywcze np. sezonowe lub weekendowe, których grafik można dowolnie zmieniać. Nieco łatwiej mają studenci trybu niestacjonarnego. Większa ilość wolnego czasu umożliwia znalezienie stanowiska bardziej stabilnego i przyszłościowego. Pracodawcy, obawiając się, że student nie jest w pełni dyspozycyjny, często inwestują w osoby uczące się na 4 lub 5 roku studiów, które są obciążone mniejszą ilością zajęć.
Studenci mają różne podejście do pracy w Krakowie. Wielu z nich szuka jakiegokolwiek zajęcia, ponieważ ciężko znaleźć im stanowisko związane z kierunkiem studiów. Są również i tacy, którzy próbują nabyć doświadczenie związane z wykształceniem, podejmując praktyki i staże. Taki system zatrudnienia wykorzystywany jest w wielu dużych przedsiębiorstwach i korporacjach krakowskich. Specjalne programy stażowe, dostosowane są wtedy do trybu nauki studenta.
Gdzie pracują studenci?
Analizując zatrudnienie studentów w Krakowie na przełomie ostatnich lat, można wyróżnić listę najpopularniejszych stanowisk podejmowanych przez osoby uczące się na wyższej uczelni. Oto branże, w których pracują studenci:
Praca w gastronomii
Elastyczność grafiku czy małe wymagania względem stanowiska w lokalach gastronomicznych sprzyja zatrudnianiu studentów. Najczęściej podejmują oni pracę jako kelner, kelnerka, barman, barmanka czy pomoc kuchenna. Najwięcej takich ofert w Krakowie pojawia się w sezonie letnim, kiedy w mieście jest najwięcej turystów. Plusem tych stanowisk jest możliwość pracy wieczorowej i weekendowej, dzięki czemu mogą z niej skorzystać studenci dzienni.
Praca w sprzedaży
Studenci znajdują zatrudnienie jako sprzedawca (w salonach, sklepach, bankach). Elastyczny czas pracy oferują także rozmaite call center i firmy z sektora ubezpieczeniowego.
Praca w turystyce i rozrywce
Osoby uczące się podejmują pracę w recepcji hotelu, hostelu, a nawet siłowni czy salonu kosmetycznego. Ze względu na turystyczny charakter Krakowa, studenci wybierają również stanowisko promotora w klubach lub przewodnika po mieście (np. na meleksach).
Uwaga na nieuczciwych pracodawców!
Według badań firmy Ernst & Young już co drugi student w Polsce pracuje dorywczo lub na stałe. Częstym problemem wciąż są śmieciowe umowy lub całkowity ich brak. Pracodawcy zatrudniający "na próbę" zwlekają ze stosowną dokumentacją, przyzwyczajeni do ciągłej rotacji pracowników, z kolei brak umowy uniemożliwia egzekwowanie terminowej wypłaty wynagrodzenia. A spóźnienia z wypłatami się zdarzają, podobnie jak zupełny brak wynagrodzenia za wykonanie pracy lub nieodpowiednie warunki w zakładzie.
W wielu miejscach wciąż nie przeprowadza się standardowego szkolenia BHP, a nowi pracownicy otrzymują tylko świstek do podpisania, że w takowym uczestniczyli. Nieuczciwych praktyk jest na rynku pracy więcej – studenci powinni pamiętać, że każdego pracodawcę niewywiązującego się z obowiązków, jakie nakłada na niego prawo, można zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. W tym celu należy wystosować skargę z dokładnymi informacjami o firmie i łamanych w niej przepisach: wyliczenie niezbędnych danych, które powinno zawierać takie pismo, znajdziemy w sieci.
Jesteś lub wkrótce będziesz absolwentem? Dowiedz się, jak znajdować najodpowiedniejsze oferty z artykułu: Gdzie szukać pracy w Internecie?
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj