Od kilku lat w Polsce rośnie popularność transakcji bezgotówkowych. Według danych Narodowego Banku Polskiego w ubiegłym kwota płatności bezgotówkowych przewyższyła sumę wypłaconą w tym czasie z bankomatów. Czemu zawdzięczamy taki trend?

Płacenie kartą, telefonem czy opaską staje się powszechne. Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, jesteśmy jeszcze bardziej zachęcani do tego, żeby nie używać gotówki. Co przemawia za korzystaniem z płatności zbliżeniowych?

Terminale płatnicze w każdym sklepie

Podstawowym argumentem przemawiającym za korzystaniem z płatności zbliżeniowych jest wygoda. Postępująca cyfryzacja sprawia, że praktycznie nie musimy nosić przy sobie portfela. E-dowód osobisty oraz aplikacja mobilna banku umożliwiają załatwienie każdej sprawy urzędowej czy zakupowej. Sprzedawcy są już przygotowani na transakcje bezgotówkowe. Według danych opublikowanych przez producenta kart płatniczych VISA, Polska była pierwszym krajem na świecie, w którym każdy zarejestrowany terminal płatniczy umożliwiał płatności zbliżeniowe. Dodając do tego programy rządowe, takie jak Polska Bezgotówkowa, posługiwanie się kartą lub telefonem staje się jeszcze prostsze i powszechniejsze. Furorę robią też mobilne terminale płatnicze. Dzięki nim możemy kartą zapłacić dostawcy pizzy do domu, policjantowi za mandat czy kurierowi z paczką za pobraniem. Nie trzeba mieć przy sobie dokładnie wyliczonej gotówki, co znacznie ułatwia wszystkim codzienne funkcjonowanie. Różne rodzaje terminali płatniczych zapewniają komfort nie tylko klientom, ale też płacącym. Prostsze jest też rozliczanie się za granicą, gdyż nie musimy już czekać w kolejce do kantoru. Zamiast tego wystarczy korzystne konto walutowe i odpowiednia karta debetowa.

Korzyści transakcji bezgotówkowych

Co zyskujemy zamieniając tradycyjną gotówką na elektroniczne formy rozliczania się za towary i usługi? Lista jest całkiem długa. Zacznijmy od podstawowego atutu, czyli wygody. Z kartą możemy zapłacić przy terminalu płatniczym, opłacić abonament serwisu VOD w internecie czy zrobić zakupy w e-sklepie na drugim końcu świata. Mając odpowiednią aplikację mobilną w telefonie, nie musimy zabierać ze sobą portfela i wypychać swoich kieszeni. W smartfonie nasze pieniądze są też znacznie bezpieczniejsze. Kiedy złodziej ukradnie nam portfel z gotówką, może bezkarnie ją wydać, natomiast kartę można szybko zablokować, korzystając z uniwersalnej infolinii pod numerem (+48) 828 828 828. Płacąc zbliżeniowo oszczędzamy też sporo czasu w sklepowej kolejce, gdyż kasjer nie musi szukać drobnych, żeby wydać nam resztę. W dobie pandemii jest też zdecydowanie bardziej higieniczne rozwiązanie kwestii płatności.