Udało Ci się zgromadzić sporą kwotę na rachunku osobistym, jednak nie chcesz trzymać tam pieniędzy z uwagi na brak jakichkolwiek zysków. Jeżeli zamierzasz je pomnażać i jednocześnie zależy Ci na bezpieczeństwie, lokaty bankowe to bardzo dobry wybór. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni produkt finansowy.

Chociaż oprocentowanie lokat bankowych nie utrzymuje się na wysokim poziomie, są one chętnie wybierane przez Polaków. Jak podaje raport „InfoKREDYT: Oszczędzanie” przygotowany przez Związek Banków Polskich, lokaty krótkoterminowe wybiera aż 88% rodaków, zaś lokaty długoterminowe – 40% osób. Nic dziwnego – to bezpieczny i sprawdzony sposób na pomnażanie oszczędności.

Lokaty bankowe - krótko- czy długoterminowe?

Tylko od Ciebie zależy, jaki rodzaj lokat bankowych wybierzesz. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego musisz wziąć pod uwagę własne oczekiwania.

Lokaty krótkoterminowe to dobra opcja dla osób, które:

  • w najbliższym czasie będą potrzebować pieniędzy
  • nie chcą deponować środków na długi okres.

Lokaty długoterminowe powinny rozważyć osoby, które nie będą potrzebować ulokowanych środków.

Ile można zarobić na lokatach?

Lokaty bankowe pozwalają wypracować spory zysk – pod warunkiem wyboru odpowiedniej oferty. O ile średnie oprocentowanie waha się w granicach 1,5%, niektóre banki mają do zaproponowania znacznie więcej.

Przykład. Deponując 30 000 zł na sześciomiesięcznej Lokacie Standard w Toyota Banku, możesz liczyć na oprocentowanie 2,65% w skali roku. Pozwala to wypracować zysk na poziomie ok. 320 zł netto.

Jak wybrać dobrą lokatę bankową?

Do wyboru odpowiedniej lokaty bankowej zależy wysokość możliwych do wypracowania zysków. Dlatego podjęcie przypadkowej decyzji może spowodować spore straty.

Jeżeli zależy Ci na wyborze dobrego produktu finansowego, weź pod uwagę m.in.:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym większy możliwy do wypracowania zysk
  • minimalną kwotę środków potrzebnych do otwarcia lokaty
  • maksymalną kwotę środków, które można ulokować
  • czas trwania lokaty
  • możliwość założenia kilku lokat jednocześnie.

Warto także zwróci uwagę na inne wymagania, takie jak np.:

  • konieczność założenia rachunku osobistego
  • bycie nowym klientem.

Jak założyć lokatę bankową?

Zakładanie lokat bankowych nie jest skomplikowane. Cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków. Nie musisz przy tym wychodzić z domu – wiele lokat założysz online. Wystarczy tylko złożyć wniosek, a następnie wpłacić środki na wskazany rachunek bankowy. Od tego momentu pieniądze zaczynają pracować na Twój zysk.