Lato 2018 to czas na który czekali wszyscy. Uczniowie rozpoczną upragnione wakacje w piątek 22 czerwca. Wtedy to odbiorą świadectwa podczas zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Wcześniej jednak będziemy świętować najdłuższy dzień w roku i najkrótszą noc w roku 2018. Są one ze sobą ściśle powiązane i przypadają w pierwszy dzień lata.

Przesilenie letnie czyli najdłuższy dzień w roku w 2018 roku przypada 21 czerwca. Wtedy też świętować będziemy pierwszy dzień lata. Słońce tego dnia wzejdzie o godzinie 4.14, a zajdzie dopiero po 21. Najdłuższy dzień trwać będzie około 16-17 godzin. Uwaga! W każdej części kraju będzie to nieco inny czas. 

Przesilenie czerwcowe, moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy: Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe, czyli 21–22 grudnia.

W momencie przesilenia letniego cała strefa podbiegunowa półkuli północnej jest oświetlona Słońcem i panuje dzień polarny. W strefie podbiegunowej drugiej półkuli panuje w tym samym czasie noc polarna. W obszarze między kołem podbiegunowym północnej półkuli a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku (dłuższy im większa szerokość geograficzna), na półkuli południowej jest to - automatycznie - najkrótszy dzień roku.

Przykład: na krańcu Polski najdalej wysuniętym na południe (szczyt Opołonek) dzień przesilenia letniego trwa 16 h 12 min, natomiast na brzegu morskim w Jastrzębiej Górze - najdalej wysuniętym na północ krańcu Polski, dzień ten trwa o ponad godzinę dłużej (17 h 20 min).