
Poradnia preluksacyjna – jakie są wskazania do wizyty?

Czym zajmuje się poradnia preluksacyjna?
Poradnia preluksacyjna jest miejscem, gdzie przeprowadzane są badania mające na celu wykrycie wrodzonych lub rozwojowych wad stawów biodrowych u dzieci. Przyjmują w niej lekarze ortopedzi, którzy mają uprawnienia do wykonywania USG. Dzięki wizytom, które mają charakter profilaktyczny, możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości, a tym samym wdrożenie leczenia. Należy pamiętać, że im szybciej rozpocznie się terapia, tym większa szansa na jej powodzenie.
Jak wygląda wizyta w poradni preluksacyjnej?
Wizyta w poradni preluksacyjnej składa się z 3 części. Pierwszą z nich jest rozmowa lekarza z rodzicami dziecka. Specjalista zapoznaje się też z dokumentacją medyczną. Następnie przeprowadza badanie maluszka. Dokonywana jest ocena wzrokowa i palpacyjna (dotykowa). Lekarz sprawdza zakres ruchomości w stawach oraz ich stabilność. Ostatnim elementem wizyty w poradni preluksacyjnej jest USG bioderek. W jego trakcie dziecko leży na specjalnym stole w pozycji na boku. Przez cały czas mogą być z nim obecni rodzice.
Badanie preluksacyjne nie jest bolesne. Lekarze są bardzo delikatni, aby nie spowodować żadnego dyskomfortu dla dziecka. Cała wizyta trwa możliwie jak najkrócej. Zdarza się, że maluszek płacze. Nie jest to jednak spowodowane bólem, a stresem związanym z pobytem w nowym miejscu.
Kiedy zgłosić się z dzieckiem do poradni preluksacyjnej?
Na pierwszą wizytę w poradni preluksacyjnej należy zgłosić się między 2. tygodniem, a 8. miesiącem życia. Jednak warto pamiętać, że zdecydowanie lepiej zrobić to możliwie jak najwcześniej. Ma to znaczenie, ponieważ dziecko, które ma wrodzone wady, powinno rozpocząć natychmiastowe leczenie, aby uniknąć poważnych powikłań.
Warto pamiętać, że wady stawów biodrowych mogą być nabyte. Oznacza to, że pojawiają się w ciągu życia niemowlęcia. Są one skutkiem nieprawidłowych nawyków (np. podnoszenia dziecka za nóżki w czasie przewijania) lub różnego rodzaju urazów mechanicznych. Dlatego konieczne są regularne wizyty kontrolne w poradni preluksacyjnej. O tym, jak często się zgłaszać, decyduje lekarz.
Czy do poradni preluksacyjnej potrzebne jest skierowanie?
Specjaliści w poradni preluksacyjnej przyjmują w dwóch trybach – prywatnym i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W pierwszym przypadku nie jest wymagane skierowanie. W dniu wizyty pobierana jest opłata. W zależności od miasta i placówki może ona wynieść 100–300 zł.
Jeżeli wizyta odbywa się w ramach NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza, który ma podpisany kontrakt na takie usługi. Najczęściej wystawia je pediatra (często jeszcze w szpitalu tuż po narodzinach dziecka). Taka wizyta jest całkowicie bezpłatna.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj