Branża informatyczna jest jedną z najbardziej i najszybciej rozwijających się dziedzin w XXI w. Wszechstronność wykorzystywania rozwiązań informatycznych w pozostałych branżach sprawia, że jeszcze przez wiele lat będzie ona dziedziną rozwojową, na obecną chwilę jest już niezbędna do sprawnego funkcjonowania większości firm - aplikacje, systemy CRM, czy wszelkie rodzaje baz danych to narzędzia, które pozwalają sprawnie, efektywnie oraz kompleksowo obsługiwać klientów. Zapotrzebowanie rynku na programistów rośnie z każdym miesiącem.

Bazy danych - co to właściwie jest? 

W najprostszej definicji jest zbiorem informacji oraz programem służącym do ich przechowywania i zarządzania nimi. Baza danych Oracle stosuje rozwiązania, które pozwalają na wyszukiwanie oraz korzystanie z informacji zawartych w bazie wielu użytkownikom równocześnie, jednocześnie blokując możliwość dokonywania zmian w tym samym polu więcej niż jednej osobie.

Największą zaletą baz danych Oracle jest to, że wszystkie dane o klientach są gromadzone w jednym miejscu i dostępne zawsze, dla wszystkich posiadających odpowiednie uprawnienia. Żądane dane zostają odnalezione w systemie w ciągu kilku sekund, a ich modyfikacja i aktualizacja są proste i pozwalają zachować przejrzystość oraz porządek, dzięki ustandaryzowanemu systemowi ich zapisu. Są idealnym rozwiązaniem dla banków, firm transportowych i logistycznych, oraz wszystkich, dla których gromadzenie i analiza danych są podstawą rozwoju i sukcesu.

Bazy danych Oracle posługują się strukturalnym językiem zapytań SQL, a językiem tworzenia procedur składowych jest w tym przypadku wewnętrzny PL/SQL lub JAVA. Bez odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy stworzenie prawidłowo funkcjonującej bazy tego typu jest właściwie niemożliwe.

Programista Oracle - jak wygląda jego praca?

Programista jest osobą, która zajmuje się projektowaniem, tworzeniem oraz obsługą aplikacji, programów komputerowych, czy też baz danych, zwykle specjalizuje się w jednym konkretnym języku programowania. Aby móc uczestniczyć w projektowaniu i późniejszej administracji bazami danych Oracle musi posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie w operowaniu językami PL/SQL lub Java. 

Zdobycie takiej wiedzy wymaga ukończenia studiów informatycznych, lub kursu, np. szkolenia Oracle na programistę baz danych. Posiadając podstawową wiedzę i doświadczenie w programowaniu można z powodzeniem wybrać kurs, który uzupełni, poszerzy wiedzę. 120 godzin w trybie dziennym lub weekendowym to idealne rozwiązanie dla osób, które miały już kontakt z programowaniem w innych językach i są teraz zainteresowane rozwijaniem się w kierunku programowania baz danych, oraz dla tych, które mają doświadczenie z bazami danych od innej strony, jak na przykład analitycy i chcą poszerzyć wiedzę o ich projektowanie i programowanie.

Posiadając niezbędną wiedzę możemy wybrać 2 ścieżki kariery, albo zostać wolnym strzelcem i samemu szukać zleceń dla programistów Oracle, albo zatrudnić się w jednej firmie, dla której będziemy wykonywać zadania z zakresu programowania i obsługi baz danych.