Każdego roku miliony dorosłych Polaków stają przed obowiązkiem wypełnienia deklaracji podatkowej. PIT 37 jest najczęściej składanym dokumentem. Warto wiedzieć, jakie ulgi nam przysługują, na jakie pomyłki uważać oraz jak uprościć wypełnianie formularza drogą elektroniczną.

pit online

PIT 37 – jakie ulgi nam przysługują?

Coroczne składanie deklaracji podatkowej takiej jak PIT 37 jest naszym obowiązkiem. Nie zapominajmy jednak o tym, że przysługuje nam szereg ulg, jakie możemy odliczyć od podatku i tym sposobem zaoszczędzić.

Z całą pewnością najczęściej wybierana jest ulga na dziecko, przysługująca rodzicom. Mamy do niej prawo, jeśli jesteśmy rodzicami lub opiekunami prawnymi małoletniego dziecka. Jej wysokość zależy od ilości posiadanych dzieci. Wartość ulgi wynosi: 92,67 złotych na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 złotych na trzecie dziecko oraz 225 złotych na czwarte i kolejne dziecko. Pamiętajmy również, że w przypadku jednego dziecka, nasze dochody nie mogą być wyższe niż 112 000 złotych.

Wypełniając PIT online lub drogą tradycyjną możemy również skorzystać z prawa do ulgi rehabilitacyjnej. Przysługuje ona osobom niepełnosprawnym albo podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Wśród wydatków, które można odliczyć, znajdują się między innymi: pobyty na turnusach rehabilitacyjnych, w uzdrowiskach, opłaty za przewodników osób niepełnosprawnych, używanie samochodu osobowego czy przejazdy związane z pobytem na turnusie, czy w zakładach leczniczych.

Najczęściej popełniane błędy

Rozliczenie PIT, które oddajemy co roku do urzędu, musi być poprawnie wypełnione. Zdarza się jednak, że popełnimy błędy, które będziemy musieli później prostować. Pomyłki najczęściej zachodzą w przypadku:

- pomyłki w obliczeniach

- niedołączenia załączników

- braku podpisu

- źle podanego numeru PESEL lub NIP

Jak widzimy, błędy mogą mieć różną postać i niekiedy nietrudno je popełnić. Bezpieczniej jest wypełnić PIT 37 online, gdzie program poprowadzi nas przez wszystkie etapy, samodzielnie wyliczając podatek oraz inne kwoty. Nasza rola zaś sprowadza się do podania naszych danych osobowych oraz informacji z formularza PIT-11.

Program do wypełniania PIT przez internet

Wypełnienie PIT-u oraz wszystkich załączników może być niekiedy sporym wyzwaniem. Znajomość procedur oraz prawa podatkowego nie leży w zasięgu nas wszystkich. Dlatego warto wypróbować PIT przez internet, który obliczy podatek oraz ulgi za nas.

E-pity są coraz powszechniejszą usługą. Dużą ich zaletą jest czas. Wypełnienie dokumentu PIT 2020 będzie nie tylko krótsze, ale i przyjemniejsze. Rozliczony dokument możemy przesłać w formie elektronicznej do urzędu i oczekiwać zwrotu podatku.

PIT online nie tylko pomoże wypełnić formularz, ale również zweryfikuje nasze dane osobowe. Jest to potrzebne, aby dokument został zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów. W tym celu nie potrzebujemy posiadać podpisu elektronicznego. Po sprawdzeniu naszych danych otrzymamy UPO, czy potwierdzenie odbioru dokumentu przez urząd.

Pamiętajmy, że zarówno UPO, jak i PIT 37 powinniśmy zachować w razie kontroli. Dokumenty podatkowe należy przechowywać przez pięć lat, a więc tyle ile potrzeba na przedawnienie się zobowiązania podatkowego. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego.

Wypełnienie PIT-u nie musi być przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim programom wystarczy, że podamy podstawowe dane osobowe oraz informacje od pracodawcy o naszych dochodach. Wyliczenie podatku oraz ulg nie było jeszcze tak proste!