Posiadanie własnego domu to marzenie bardzo wielu osób. Pierwszym krokiem, który realnie przybliża ich do tego, jest zakup działki. Kolejnym jest wybór projektu, co dla wielu osób wcale nie jest zadaniem łatwym. Zobaczymy, od czego zacząć poszukiwania projektu domu dla siebie.

Określ potrzeby

Nie da się dobrze wybrać projektu domu, jeśli nie przeanalizujemy dobrze naszych potrzeb. Chodzi tutaj nie tylko o te wynikające z liczby członków rodziny, ale również zależne od sposobu życia i spędzania wolnego czasu. Inaczej będzie wyglądać projekt domu dla starszego małżeństwa, a inaczej dla rodziny z dziećmi.

Przez pryzmat potrzeb warto również spojrzeć na powierzchnię domu, który chcemy zbudować. Dobrze byłoby zastanowić się, jaka powierzchnia części dziennej, czyli salonu i kuchni stanowi dla nas minimum, jaka jest optymalna, a jaka będzie zdecydowanie za duża. Pod tym kątem warto również spojrzeć na liczbę i wielkość pokoi oraz zastanowić się, czy oprócz sypialni dla wszystkich domowników potrzebny nam dodatkowy pokój gościnny lub gabinet.

Parterowy czy z poddaszem?

Drugą ważną kwestią przy wyborze projektu domu jest wybór pomiędzy domem parterowym a domem piętrowym z poddaszem użytkowym. Dom parterowy jest chętniej wybierany przez osoby w sile wieku, które wiedzą, że chodzenie po schodach może być dla nich trudne. Dom parterowy wybierają również osoby mające dużo przestrzeni na działce, bo nie muszą walczyć o każdy metr i nie muszą do maksimum wykorzystywać możliwości jej zabudowy.

Z kolei dom z poddaszem użytkowym może być lepszy, gdy mamy małą działkę, a chcemy mieć dom o dużej powierzchni. Chętnie wybierają go również osoby młode, którym niestraszne są schody wewnętrzne oraz ci, którzy po prostu lubią skosy i dobrze się czują w pomieszczeniach ze skosami i oknami dachowymi.

Koszty budowy

Ostatnim elementem mającym duży wpływ na wybór projektu domu, są koszty budowy. Czasem ograniczenia finansowe będą wpływać na wielkość domu, a czasem na jego rodzaj. Domy parterowe są tańsze w budowie niż domy z poddaszem do adaptacji, ale, jak wspomniano wyżej, na małej działce budowa domu parterowego może nie spełnić oczekiwań związanych np. z jego powierzchnią.

Wspomniane wyżej kryteria to główne czynniki mające największy wpływ na wybór projektu domu. W większości przypadków to od nich zależy określenie głównych kryteriów, jakie musi spełnić projekt, co zwykle jest efektem uzyskania kompromisu, często wynikającego przede wszystkim z ograniczeń finansowych.