Chcesz kupić mieszkanie w Krakowie i nie wiesz, czy to dobra inwestycja? Jeśli dokładnie ją przemyślisz, masz olbrzymią szansę, że zyskasz stały, comiesięczny dochód, bez potrzeby tracenia czasu i energii. Zwróć uwagę jednak na czynniki, które wpływają na sukces takiej inwestycji.

Dlaczego warto kupić mieszkanie na wynajem?

Obecnie najlepiej wróży zakup lokalu w dużym mieście, między innymi w Krakowie. Przeciętnie na inwestycji w mieszkanie na wynajem można zarobić 5,35 proc. netto rocznie, a to więcej niż na odsetkach z lokat lub obligacjach skarbowych. Jeśli posiadasz znaczną gotówkę, kup mieszkanie. Jeśli nie masz gotówki, sprawdź ofertę kredytu w banku lub u dewelopera. Pieniądze od lokatorów powinny bez problemu spłacać comiesięczne raty. 

Krótkoterminowe lokaty są obecnie bardzo nisko oprocentowane. Zdeponowane na lokacie pieniądze tracą na wartości, bo 2 procent zysków oznacza, że lokata ledwo pokrywa inflację. Lepiej kupić mieszkanie. 

Jak dobrze zainwestować pieniądze?

  1. Dobrze policz, ile czynszu jesteś w stanie uzyskać od najemców i porównaj dochody z ceną zakupu inwestycji. Weź pod uwagę, że mieszkanie może czasami stać puste, a wtedy nie przynosi zysków. Wlicz w koszty zakupu także te związane z przygotowaniem mieszkania pod wynajem (wykończenie, ewentualne umeblowanie), uwzględnij straty związane z remontem, doposażeniem.
  2. Zastanów się nad tym, jaka powierzchnia lokalu będzie najbardziej atrakcyjna. Kupno najmniejszego lokum ze względu na jego niską cenę nie zawsze się opłaca. Najwyższą stopę zwrotu mają mieszkania o powierzchni od 35 do 40 metrów kwadratowych, następnie od 41 do 50 metrów kwadratowych. Powodzeniem cieszą się także większe mieszkania, wielopokojowe, które mają powierzchnię idealną dla rodzin z dziećmi.
  3. Wybierz dobrą dzielnicę. Jeśli chcesz czerpać zyski z wynajmu mieszkania w Krakowie, zwróć uwagę na walory Prądnika Czerwonego. Wygodny dojazd do centrum autobusami, Park Wodny i Multikino w okolicy, liczne skwery, parki, sklepiki, centra handlowe, dostęp do szkół, przedszkoli i przychodni ściąga tutaj osoby młode, zarabiające rozsądne pieniądze. Plusem dzielnicy jest także to, że znajdują się w niej biurowce, czyli wiele osób szuka tutaj pracy lub już ją znalazło. Mieszkanie w pobliżu biura jest dla nich bardzo ważne.
  4. Mieszkanie to nie tylko ściany. Liczy się wygoda: układ lokalu, który ułatwia przytulną aranżację, możliwość pozostawienia samochodu na własnym miejscu parkingowym lub w garażu, duże tarasy czy balkony, atrakcyjnie wizualne osiedle. Lokatorzy, którzy chcą wynająć lokal na dłużej, zwracają uwagę na wszelkie wygody, które gwarantuje mieszkanie na nowoczesnym osiedlu.
  5. Jeśli zdecydujesz się na zakup lokalu pod wynajem w Krakowie, zwróć uwagę na ofertę cenionego dewelopera Super Krak. W sprzedaży pojawiły się wygodne mieszkania o różnych powierzchniach z trzeciego etapu budowy osiedla Apartamenty Kaskada https://www.superkrak.com.pl/wyszukiwarka-3d/apartamenty-kaskada-etap-3. To osiedle położone jest w cenionej dzielnicy Prądnik Czerwony, więc cieszy się olbrzymim powodzeniem wśród osób dobrze zarabiających i chcących mieszkać w rozwijającej się części Krakowa. Oferty mieszkań na wynajem nie pozostają tutaj długo bez odpowiedzi.
Artykuł partnera